HABOVKA. Krádeže áut, sakrálnych pamiatok, vykrádačky rodinných domov. Nie je vylúčené, že za všetkým stoja organizované skupiny spoza hraníc.
Daňové podvody
Najväčší dôraz kládlo vlani dolnokubínske policajné riaditeľstvo (OR PZ) na zníženie majetkovej kriminality. Eliminovať chce aj počet dopravných nehôd. „Stále je ich veľa, ale menej ako rok predtým,“ povedal Peter Mastiš, zástupca okresného policajného riaditeľa v Dolnom Kubíne.
Kým pred dvomi rokmi boli na Orave spáchané až štyri vraždy, z ktorých tri boli objasnené, minulý rok nemusela polícia riešiť žiadnu.
Vlani došlo k štyrom závažnejším lúpežiam, ani jednu sa nepodarilo objasniť. Od začiatku tohto roka polícia eviduje dve takéto lúpeže. Páchateľov už má. „Je veľa ekonomických trestných činov, najmä daňových,“ povedal Mastiš. Nezaostávajú však za nimi ani trestné činy spáchané požitím alkoholu za volantom. Počas troch mesiacov polícia eviduje až 51 prípadov, kedy mali vodiči v krvi minimálne jedno promile alkoholu. „Robíme veľa preventívnych aj bezpečnostných akcií, no vodiči si nedajú povedať.“
Zlodeji spoza hraníc
Koncom minulého roka polícia odhalila organizovanú poľskú skupinu, ktorá niekoľko mesiacov kradla v Žilinskom kraji osobné autá. „Veľmi sofistikovane,“ povedal Miroslav Brtko, riaditeľ OR PZ v Dolnom Kubíne. „Jedno vozidlo ukradli, ďalšie si vyhliadli. Vrátili sa opäť o dva týždne a postup opakovali.“ Autá končili prevažne v Nemecku alebo Francúzsku. Niektoré celé, iné Poliaci predávali na náhradné diely. Skupinu sa podarilo odhaliť v Poľsku, aj vďaka spolupráci slovenských a poľských policajtov.
Zlodeji áut z Poľska však zrejme nie sú jediní, ktorí úradujú na Orave. Podobná organizovaná skupina spoza hraníc stojí zrejme aj za vlámaniami do bytov a rodinných domov. Prichádza najmä počas omší, vyhliadne si dom, v ktorom sa nesvieti. Z každého, do ktorého sa dostala rovnakým spôsobom - vytlačením plastového okna, ukradla peniaze a šperky. Po páchateľoch polícia stále pátra. Rovnako ako po zlodejoch, ktorí tento rok už dvakrát kradli v kaplnkách a kostoloch. „Predpokladáme, že sochy a obrazy kradnú na objednávku,“ hovorí Brtko. „Upozorňujeme správcov farností, aby takýto majetok zabezpečili.“
Žiadna nehoda ani ranení
Problém je aj s vlámaniami do áut. Za ostatné tri mesiace polícia eviduje šestnásť prípadov. Postup je vždy ten istý a veľmi rýchly. Páchatelia rozbijú okno, zoberú kabelku a odídu. Kradnú najmä počas večerných omší. Policajti preto opakovane upozorňujú, aby si ľudia nenechávali cenné veci, ktoré by mohli zlákať zlodejov, na sedadlách áut.
Najmä starší ľudia by si mali dávať pozor aj na špekulantov, ktorí dramatickým príbehom o nehode obrali Oravčanov o nemalé peniaze. Niekoľkokrát oslovil zatiaľ neznámy páchateľ viacerých ľudí s tým, že mal nehodu, že je jeho príbuzný vážne ranený v nemocnici a potrebujú požičať peniaze na operáciu. „Ľudia sú dôverčiví, niekoľkí im peniaze dali,“ povedal Tibor Turňa, riaditeľ Obvodného oddelenia PZ v Tvrdošíne. „Ako zálohu dostali bezcennú kabelku, po ktorú sa už nikto nevrátil. Stále treba upozorňovať ľudí, aby boli obozretní a neverili cudzím.“
Problémom sa zaoberali aj predstavitelia samospráv na ostatnom zasadnutí Združenia miest a obcí Horná Orava.