„Disponuje čistým, priezračným hlasom, jej soprán má krásnu farbu a kypí vitalitou,“ píše kritik Jiří Urban v aprílovom vydaní časopisu Hudobné rozhľady.
Že vás učil spievať Pavarotti vie vari celé Slovensko. Boom okolo vás potom pomaličky utíchol. Ako ste to prežívali?
Veľmi intenzívne. Je pochopiteľné, že ľudí to zaujímalo, fascinovalo a priznám sa, že ja sama mám stále zimomriavky na tele už len pri pomyslení na to krásne obdobie.
Vraciate sa do Talianska často?
Tak často, ako sa len dá. Každoročne v októbri som pozvaná do Modeny spievať na slávnostnom koncerte, ktorý rodáci usporadúvajú na Maestrove narodeniny.
Druhý rok študujete operu na pražskej Akadémii múzických umení. Prečo ste odišli z Vysokej školy múzických umení v Bratislave?
Dozvedela som sa o prestupových skúškach. Skúsila som a vyšlo to. Vždy som túžila študovať v Prahe a teraz sa mi sen splnil.
Otvoril vám kurz u slávneho tenora dvere do sveta divadiel?
Tie si musím otvárať sama. Jedine ustavičnou prácou na sebe, trpezlivosťou, vytrvalosťou a disciplínou.
Čo z toho vám dáva najviac zabrať?
Disciplína. Nemôžem ostať ponocovať a zabávať sa do neskorej hodiny, pretože na druhý deň musím mať hlas v super kondícii. Znamená to tiež sadnúť si každý deň k partitúre a študovať nový repertoár aj niekoľko hodín. A odrieknuť si čas pre seba, zábavu, priateľov a rodinu.
Je medzi sopranistkami veľká konkurencia?
Nielen medzi sopranistkami. Všetky hlasové obory sú už v dnešnej dobe bohato zaplnené.
Čo je na hľadaní angažmán vôbec najťažšie?
Trpezlivosť. Zaberá to veľmi veľa času. Kým si vás niekto všimne a ponúkne vám spoluprácu, treba absolvovať veľa konkurzov, predspievaní a súťaží. Je to náročné, ale stojí to za to.
Ako prebiehajú konkurzy?
Rôzne. Prídete, čakáte, kým na vás príde rad, zaspievate pred komisiou niekoľko árií a potom čakáte na rozhodnutie.
Vo februári mala v opavskom Sliezskom divadle premiéru menej známa Bizetova opera Lovci perál. Ako sa zo Zákamenčanky stala exotická Leila?
Tak, že sa nalíčila a zaodela sa do krásneho sári. Konkurz, vďaka ktorému som dostala rolu Leily, trval od rána až do deviatej večer. Prišlo toľko spevákov, že som sa chcela otočiť a odísť preč.
Kňažku Leilu vítajú lovci na ostrove Cejlón. Bude sa modliť za úspešný lov. Na oplátku od nich dostane najkrajšiu perlu a krásne sári.
Opera je vo francúzštine s českým titulkami. Bolo naštudovanie náročné?
Bolo. Najskôr som sa musela naučiť celú operu vo francúzštine, má dvesto strán. Potom naozaj ťažký hudobný part. Spevák v ňom musí zvládnuť lyrické a koloratúrne časti vrcholiace v dramatických pasážach. A nakoniec naštudovanie priamo na javisku, už s hereckou akciou, za sprievodu orchestra. Boli to dva mesiace tvrdej driny a niekedy aj skúšok od rána do večera, ale výsledok je krásny.
V akom jazyku komunikujete s japonským partnerom? A čo Kórejčan?
Japonec mi ponúkol dve možnosti: anglický alebo taliansky jazyk. Vybrala som si taliančinu. S Kórejčanom sa zhováram po nemecky.
Ako príbeh o milostnom trojuholníku prijalo publikum?
Ohlasy sú veľmi dobré. Divadlo je zakaždým takmer plné.
Lovci perál. Úvodná scéna zboru a baletu Sliezskeho divadla.
Kritici vás označili za objav aktuálnej divadelnej sezóny. Ako sa staráte o hlas?
Mám rada pivo, ale to asi nestačí. Hlas potrebuje denný tréning. Snažím sa preto trénovať hlasovú techniku každý deň, aspoň dve-tri hodiny.
Opava nie je ďaleko. Kedy vás môžu Oravci vidieť naživo?
Najbližšie predstavenie bude 13. mája. Keďže hlavnú úlohu alternujem ešte s jednou kolegyňou, konkrétne obsadenie sa dozvieme vždy pár dní pred predstavením. Treba sa opýtať v informačnom centre divadla. Chcem všetkých srdečne pozvať na krásne dielo. Naozaj stojí za to. Nádherná hudba, scéna a zbor. Spevácki kolegovia spievajú tak nádherne, že to vyráža dych.
Modlitba Leily za šťastný lov perál.
Ak to nie je tajomstvom, ako sa vám darí v súkromnom živote?
Mám skvelú rodinu, ktorá mi fandí. Moji blízki cestujú za mnou na takmer všetky vystúpenia. A zopár skutočných priateľov. Čo viac si môžem želať?