NÁMESTOVO. Nová výstavba v rekreačno-obytnej zóne Vojenské nezávisí len od dohody vlastníkov pozemkov.
Zmena plánu
Územie pri Oravskej priehrade medzi Studničkou a priemyselnou zónou je určené na výstavbu rekreačných objektov, rodinných domov a stavieb občianskej vybavenosti. Rozmenené na drobné: takmer 170 domov, 25 penziónov, pozdĺž štátnej cesty smerom na Klin desať areálov obchodu a služieb. Vzhľadom na to, že mesto pripravuje nový územný plán, využitie územia sa zrejme zmení.
„Vyzerá to tak, že o penzióny už nie je taký záujem ako v roku 2001, kedy bol doplnok územného plánu schválený,“ povedal Vladimír Natšin, šéf oddelenia výstavby mestského úradu. „Možno sa to celé rozparceluje na rodinné domy, čo by zjednodušilo aj pozemkové úpravy.“
Strata času
Radnica sa o ne prvýkrát pokúsila pred desiatimi rokmi. Neuspela, hoci tesne. Keďže sa jej nepodarilo získať súhlas potrebnej polovice z približne šesťsto podielových vlastníkov, ani sa nezačali.
„Predpokladám, že za desať rokov ľudia pochopili, že pozemkové úpravy sú v ich prospech,“ hovorí primátor Ján Kadera. „Čakaním len stratili. Slovenský pozemkový fond odvtedy väčšinu pozemkov vrátil vlastníkom v rámci reštitúcií. Mesto ich mohlo získať bezplatne, využili by sa na cesty. Teraz sa budú musieť všetci vlastníci podieľať na spoločných stavbách, čo je zhruba 10 až 12 percent plochy.“
Prieskum zaplatí mesto
Všetko ale môže byť nakoniec úplne inak. Lokalita patrí k registrovaným zosuvným územiam, cesta na Studničku sa viditeľne prepadáva. S cieľom zistiť možnosti výstavby samospráva zaplatí geologický prieskum, v rozpočte naň vyčlenila 15-tisíc eur. „Ak by bola sanácia príliš nákladná, prístup ku Studničke budeme musieť posunúť poza problémové územie,“ povedal primátor.
Ďalší rozvoj lokality preto závisí aj od záveru prieskumu. Medzitým sa radnica opäť pokúsi začať pozemkové úpravy. „Môžu trvať rok, dva, päť aj desať. Vždy sa nájde niekto, kto tlačí na hranu,“ dodal Vladimír Natšin.