Pheidippides musel zabehnúť štyridsaťdva kilometrov z Maratónu do Atén, aby oznámil, že Peržania sú porazení. Od vyčerpania zomrel. Dnes sa dobré i zlé správy šíria rýchlosťou blesku po celej zemeguli. Informácie prenášame posediačky.
Nie o komunikačných technológiách chcem písať, ale o utekaní.
Ešte počas štrajku lekárov mi jeden otvorene povedal, že on si potrebuje v slovenských nemocniciach urobiť atestácie, akonáhle ich získa, odchádza do zahraničia. Mladý lekár sa tým vôbec netajil.
Keď sme sa v jednej ankete pýtali maturantov, ako si predstavujú budúcnosť, takmer všetci sa najradšej videli za hranicami Slovenska. Písať prečo je zbytočné. Je ale otázkou, či šikovní ľudia odchádzajú za prácou, alebo utekajú pred zodpovednosťou. Jedno i druhé je zlou vizitkou o Slovensku a jeho školskej politike a politike trhu práce.
Nebudeme mladým brániť, žijeme v demokratickej Európe. Ale jednou z možností, ako získať peniaze do školstva na potrebné reformy, by bolo vrátenie všetkých nákladov na vzdelanie ľuďmi, ktorí odídu pracovať za hranice. Že ich nevymôžeme? Ale ba. Stačí jedna medzinárodná dohoda.
Lebo nohy nemáme na to, aby sme zutekali. Nie je to vhodná správa do cieľa behu na dlhé trate.
A neporovnávajme dnešné vysťahovalectvo s tým z dávnej minulosti. Pred sto rokmi sa ľudia vracali zo sveta s novinkami a zavádzali ich doma. Dnes sa novinky zo sveta dozvieme aj v škole či na internete.