DOLNÝ KUBÍN. Na snem zavítal Jozef Turčány, výkonný podpredseda Združenia miest a obcí Slovenska. Skonštatoval, že vláda jednej strany prináša výhodu vyjednávania len s jedným partnerom. Upozornil, že ani vláda sociálneho Smeru nebude mať peniaze na rozhadzovanie. Obce si budú musieť ešte viac utiahnuť opasky.
Oravci prichádzajú o prácu
Viacerým starostom sa nepáči systém elektronického obstarávania. „Myšlienka je dobrá, ale systém znevýhodňuje našich domácich prípadne regionálnych dodávateľov,“ povedal Ladislav Tomáň, starosta Sedliackej Dubovej.
„Väčšie firmy mimo regiónu podlezú cenu a potom vozia potraviny do našich školských jedální napríklad z Trenčína,“ uviedol starosta Jasenovej Rajmund Bradík. „Berú prácu Oravcom.“
Projekty v šuplíku
Osobitnou kapitolou sú eurofondy. Obce vynakladajú na projekty obrovské peniaze. Časť sa pritom nikdy neurobí a skončí v zásuvkách stolov.
„Pred 18 mesiacmi sme podali projekt na rekonštrukciu verejného osvetlenia,“ povedal Rajmun Bradík. Jasenovčania zaň zaplatili 5-tisíc eur. Úradníci doteraz nerozhodli o tom, či bude realizovaný. „Minulý mesiac opäť pýtali nové vyjadrenia daňového úradu, sociálnej poisťovne a iných inštitúcií. Tieto údaje totiž musia byť aktuálne a nie staré viac ako rok. Čo robili rok a pol?“
Starostom sa páči poľský model. Najskôr vypracujú predbežný zámer. „Keď je isté, že bude schválený, vypracujú ucelený projekt,“ povedal Tomáň.
Bločky
Ďalšou prerokovanou témou je zverejňovanie faktúr. Starostovia nesúhlasia so zverejňovaním každého výdavku do systému. „Dnes som bol kúpiť skrutky do dreva za 1,20 eur,“ hovorí Bradík. Pracovníčka obecného úradu bude musieť bloček z registračnej pokladne naskenovať a dať na internet. „Načo je to dobré? Toľko úkonov pre maličkosť.“
Zástupcovia obcí sa nebránia transparentnosti. Ľudia by mali vedieť, čo a za koľko sa nakupuje. Podľa Tomáňa by ale stačilo uverejniť vyššie položky, napríklad od 300 eur.