DOLNÝ KUBÍN. Tohtoročnému maturitnému testu zo slovenského jazyka a literatúry vyčítajú, že úlohy sa nezhodovali s preberaným učivom. „Testy boli úplne od veci,“ hovorí Erik Vrábel, bývalý predseda Žiackej školskej rady na Obchodnej akadémii v Dolnom Kubíne. Je hlavným organizátorom petície jedinej školy v okrese Dolný Kubín, ktorá sa do akcie zapojila.
„Nenachádzalo sa v nich to, čo sme sa štyri roky učili. Nebola tam ani jedna otázka z povinnej literatúry. Vyhodili nám z nej Tri gaštanové kone, ale otázky v testoch z nich boli.“
Učitelia nevedeli odpovede
Na podporu študentov sa postavili aj pedagógovia. „Kedysi maturitné testy ladili s učivom,“ povedala učiteľka slovenčiny Jana Gvoždiaková. „Podľa mňa bolo v týchto testoch možno len 20 percent toho, čo učíme.“
Ako príklad uviedla dielo Dom v stráni od Martina Kukučína. „Knihu rozoberáme štyri roky zo všetkých strán. Ani jedna otázka sa ho netýkala. Načo ich to potom tak podrobne učíme?“
Zaujímavá situácia nastala pri vyhodnocovaní. „Doteraz nám neposlali správne odpovede na všetky otázky,“ povedala ďalšia slovenčinárka Dagmar Vicáňová. Patrí medzi šiestich učiteľov slovenčiny v škole. „Hádali sme sa medzi sebou. Pri niektorých nejasných úlohách mal každý inú odpoveď.“
Maturita ako športka
Test mal 64 úloh. Maturanti mali na odpovede 90 minút. „Texty, v ktorých mali študenti hľadať odpovede, boli neprimerane dlhé,“ povedala Jana Gvoždiaková. Pri jednom type testu bol na jeho konci najdlhší text a viazalo sa naň osem úloh. Zaskočilo to maturantku Katarínu Škvarkovú.
„Na každý text som si vyčlenila rovnaký čas. Nevedela som o najdlhšom na konci. Pre nedostatok času som si pri ňom správne odpovede len tipla,“ hovorí.
Ďalšími pikantnosťami bola nadávka Do boha, či neznáme slová slomokracia, slošizmus, slomunizmus. „Načo majú toto študenti vedieť?“ pýta sa Jana Gvoždiaková. „Zostavovatelia testov nám vyčítajú, že študenti nečítajú a nevedia si poradiť s textom. Je scestné myslieť si, že takto ich donútime čítať.“
Pod petíciou z Obchodnej akadémie je zatiaľ 340 podpisov. Zber bude trvať do konca apríla.
„Budeme sa snažiť získať čo najviac ľudí,“ dodal Erik Vrábel. „Nechceme, aby ďalší žiaci trpeli tak ako my.“