TRSTENÁ. V mestskej kase chýbajú peniaze. Niektorí Trstenčania dlhodobo neplatia za komunálny odpad.
Nedohodli sa
Mesto eviduje dlhy od päť do sedemdesiat eur. Niektoré sú z roku 2008. Diskusie s občanmi nepomáhajú, vymáhanie nedoplatkov dostal na starosť exekútorský úrad. „Komunikovali sme s neplatičmi, dávali sme zoznamy sociálnej komisii,“ hovorí primátor Jozef Ďubjak. „Ponúkli sme im aj dohodu, že si nedoplatky môžu odpracovať, no bezvýsledne.“
Sú ľudia, ktorí na poplatky peniaze nemajú. Mesto im však, podľa primátora, dalo možnosť dohodnúť sa. „Neprišli. Prekvapuje ma, že si takto dlhy ešte zvyšujú.“ Na zozname neplatičov sú aj firmy, ktoré by so zaplatením nemali mať problém. „Väčšina je zodpovedných. S ostatnými budeme robiť radikálnejšie opatrenia.“
Aj zo susedných dedín
V meste žijú aj ľudia, ktorí v ňom nemajú nahlásený trvalý pobyt. Neplatia za odpad, hoci ho produkujú. „Robíme miestne zisťovania, chceme, aby všetci platili dané poplatky,“ povedal Ďubjak.
Trstenčania platia za odpad ročne 22 eur na osobu, právnické osoby 0,0166 eura za liter. Nižšie poplatky môžu dostať len fyzické osoby. „Polovičnú zľavu dávame ľuďom nad 70 rokov, študentom, držiteľom preukazu ZŤP a občanom, ktorí sú mimo trvalého pobytu a mimo nášho mesta minimálne pol roka,“ povedala Jana Greschnerová, vedúca finančného oddelenia. Od platenia je oslobodená osoba, ktorá je rok a viac v zahraničí, sedí vo väzení, alebo má v meste len formálny pobyt a v skutočnosti sa tam nezdržiava.
Oproti okolitým dedinám a mestám vykazuje Trstená neporovnateľne vysoké množstvá komunálneho odpadu vzhľadom na počet obyvateľov. Produkujú ho aj firmy, ktoré zamestnávajú viac ako dvetisíc ľudí, nemocnica či zdravotné strediská a úrady. Čísla sú však vysoké aj preto, že smeti vozia do mestských kontajnerov aj ľudia z okolitých dedín.