Plchy sa vraj postarali o to, čo sa nepodarilo Kurucom

Tvrdošínčania majú ďalšiu národnú kultúrnu pamiatku. Aj keď málokto vie, že vôbec existuje.

Jeden z možných tvarov opevnenia v Tvrdošíne.Jeden z možných tvarov opevnenia v Tvrdošíne. (Zdroj: ZBORNÍK ORAVSKÉHO MÚZEA)

TVRDOŠÍN. Zarastená vyvýšenina neďaleko miestneho družstva vyzerá ako vŕšok na kopci. Zopár Tvrdošínčanov však vie, že to nie je obyčajný vrch. Pod trávou a zeminou sa ukrýva novoveké cisárske opevnenie zo začiatku 18. storočia. Od januára je zaradené do zoznamu národných kultúrnych pamiatok.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nikto o tom nehovoril

„Prvýkrát som počul o Šancoch ešte ako chlapec, keď sme raz s otcom pozerali na kopce vedľa družstva,“ hovorí Jaromír Čuchor z Tvrdošína, ktorý roky žije vo Zvolene. „Vtedy mi otec povedal, že tam pred rokmi robili archeológovia výskum a objavili zvyšky pevnosti.“ Ostatky nebolo vidieť, malý Jaromír na otcovo rozprávanie rýchlo zabudol.

SkryťVypnúť reklamu

S kamarátmi chodieval na kopec za Oravicou hrávať futbal, púšťať šarkany, pásli sa tam kravy, mládež pálila vatry na 1. mája. Raz na prechádzke mu o starom opevnení rozprával kňaz, dnes už nebohý správca farnosti Štefan Šmálik. „Stáli sme pri kaplnke a on nám rozprával o drevenom kostolíku, o Cyrilovi a Metodovi, o Ostražici aj o pevnosti. Ako chlapci sme behali po valoch a mudrovali, čo to mohlo byť. O opevnení však už nikto nehovoril,“ hovorí Jaroslav.

Na rozprávanie kňaza si spomína aj najstarší Tvrdošínčan, 98-ročný Jozef Krúpa. „Myslím, že pán farár o tom prvýkrát čítal v nejakých francúzskych archívoch, počas štúdií,“ hovorí. „Keď ho pridelili ako kaplána do nášho mesta, študoval v mestskom archíve, pýtal sa starých ľudí. Veľmi ho to zaujímalo.“

SkryťVypnúť reklamu

Pred päťdesiatimi rokmi

Jaromír Čuchor počul o pevnosti znova až v roku 1995, ako člen občianskeho združenia na Pustom hrade vo Zvolene. Archeológ Václav Hanuliak raz spomenul, že zvolenské dominium siahalo až po Trstenú. Vtedy si Jaromír spomenul na tvrdošínske opevnenie. „Povedal mi, že tam bola pevnosť a Šance je jej starý názov. Zaujalo ma to, no literatúru som k tomu nenašiel.“

Zistil, že v roku 1957 tam Archeologický ústav Slovenskej akadémie vied pod vedením profesora Alojza Habovštiaka robil výskum. Odborníci objavili zvyšky drevených trámov z konštrukcie opevnenia aj kamenné murivo pozostávajúce z pieskovcového lomového kameňa. Spájaný bol hlinitou zeminou alebo vápennou maltou. Nasledovalo zbieranie informácií, zisťovanie podrobností. Pred tromi rokmi však Václav Hanuliak zomrel. Bádanie skončilo.

SkryťVypnúť reklamu

Obrovský význam

Na opevnenie sa však ani náhodou nezabudlo. Hoci po polstoročí od výskumu, predsa sa stavbe dostalo patričného ohodnotenia. Návrh na jeho zaradenie medzi národné kultúrne pamiatky predkladal Krajský pamiatkový úrad v Žiline. „Na základe terénnej obhliadky z jari minulého roka a archívneho materiálu,“ povedal pamiatkar Martin Furman. „Ide o unikátne novoveké opevnenie, ktorého význam je o to väčší, že sa nachádza na hornej Orave, kde máme doteraz pomerne málo archeologických lokalít.“

gfnfgf

Obyčajný kopec? Na prvý pohľad áno, v skutočnosti ide o pozostatok cisárskej pevnosti.

Správne konanie o vyhlásení archeologického nálezu za pamiatku začalo vlani v novembri.

Rozsiahla pevnosť

Opevnenie, ktorého celková rozloha mala dosahovať až 3900 štvorcových metrov, sa nachádza v juhovýchodnej časti mesta, na ľavom brehu Oravice, v lokalite Šance. Tvorí umelú vyvýšeninu na svahu. Pevnosť mala pravdepodobne dve línie opevnenia. „Centrálna, vyvýšená časť v tvare šesť - sedemhranu bola na dvoch nárožiach zakončená bastiónmi,“ píše v rozhodnutí Katarína Kosová, generálna riaditeľka Pamiatkového úradu Slovenskej republiky. „Tretí pravdepodobný bastión situovaný na severnej strane vyvýšeniny je v teréne čitateľný nevýrazným výbežkom. Okolo centrálnej časti opevnenia bola vyhĺbená priekopa. V týchto častiach bolo opevnenie zosilnené valom, zrejme s palisádou.“

Archeologický nález dodnes nebol hĺbkovo preskúmaný. Nie je teda vylúčené, že pri dôkladnejšom výskume nájdu archeológovia zachované stavebné časti architektúry objektov opevnenia. „Vzhľadom na tieto skutočnosti predmetná vec disponuje historickými, architektonickými a krajinnými pamiatkovými hodnotami, čím napĺňa kritéria pre jej vyhlásenie za národnú kultúrnu pamiatku,“ píše generálna riaditeľka.

Z histórie opevnenia

Opevnenie s pevnosťou bolo postavené pravdepodobne v roku 1709, počas posledného protihabsburgského povstania Františka II. Rákocziho. Po tom, ako stoličnú posádku v Tvrdošíne rozbil oddiel Kurucov, požiadala oravská župa cisárskeho generála Žigmunda Ebergéniho o pomoc. Prišiel rýchlo a dal postaviť rozsiahle opevnenie. „Skladalo sa z dvoch častí,“ píšu archeológovia Martin Furman a Michal Čajka v Zborníku oravského múzea. „Jedna časť predstavovala opevnenie mesta, obopínalo ho zo severnej strany. Pozostávalo z valov a priekop. Druhá časť bola osemhranná pevnosť uvádzaná ako reduta postavená na kopci Dielec za Oravicou.“

O pevnosti sa zachovalo veľmi málo informácií. Krátko o nej píše Anton Kavuljak v jednej zo svojich kníh. V archívoch sa našiel odkaz utečeného kuruckého zajatca. „Z pevnosti ušiel desiateho júla 1709, stavba bola drevozemná, pričom mala byť rozľahlá a mohlo tam byť umiestnených až tisíc ľudí.“

Rýchly vznik aj zánik

O pevnosti v Tvrdošíne sa zmieňuje aj Matej Bel z Očovej: „V nedávnom rákociovskom povstaní, keď Orava bola zovretá a ovládaná zdĺhavým obkľúčením, cisárski postavili na kopci susediacom s mestom pevnosť z dreva a pažite a obsadili ju silnou posádkou. Ale pretože sa hrad vzdal, potom bola pevnosť vyprázdnená a spustla. Vravia, že roku 1709 v najkrutejšej zime, pokiaľ ľudská pamäť siaha, napadli pevnosť plchy v takom veľkom počte, že to posádkoví vojaci sotva mohli vydržať. Nemci veru priniesli dnu veľký počet mačiek, aby plchy usmrtili, ale tie vôbec neboli osožné, takže sa aj zdalo, že plchy sa vracajú aj v hojnejšom množstve, aj sú útočnejšie. Ľud, ktorý je náchylný na prorokovanie, vôbec neváhal tvrdiť, že to bol osobitý druh trestu za zlé zaobchádzanie s roľníkmi, keď stavali hradby. Prinútili ich totiž na poplatné roboty, aby sa nerozutekali.“

Dlho však pevnosť zrejme neexistovala. Posádka ju opustila už dva roky po výstavbe, v roku 1711. Keďže sa o ňu nemal kto starať, spustla a pomaly zanikla úplne.

Ešte raz sa však spomína v roku 1769, na prvých vojenských mapách. Uvedená je ako Kais Schanz – cisárske opevnenie. „Citadela nad Tvrdošínom je po Oravskom hrade len druhou známou novovekou fortifikáciou v celom regióne Oravy,“ hovoria archeológovia.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Orava

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 504
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 622
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 267
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 688
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 684
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 2 889
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 834
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 336
  1. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak
  2. Samuel Ivančák: Anton "Toník" Jaro: Keď k tomu pristupuješ srdcom, tak to nemôže byť zlé
  3. Anna Miľanová: Rodičia a duševné zdravie detí... "Dospelí",bolo by fajn, keby ste sa povrchne nerealizovali na bezbranných deťoch.
  4. Eva Bachletová: Domáce poklady
  5. Juraj Tušš: Dnešná situácia vo svete - Východisko.
  6. Vladimír Bojničan: Dodatok k môjmu blogu: Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  7. Lenka Hruščáková: Za našich čias to bolo lepšie.
  8. Jozef Černek: Virtuálna batéria od ZSE: Skvelý nápad alebo len dobre zabalený blud?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 727
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 62 178
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 48 462
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 487
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 938
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 661
  7. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 17 154
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 11 784
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak
  2. Samuel Ivančák: Anton "Toník" Jaro: Keď k tomu pristupuješ srdcom, tak to nemôže byť zlé
  3. Anna Miľanová: Rodičia a duševné zdravie detí... "Dospelí",bolo by fajn, keby ste sa povrchne nerealizovali na bezbranných deťoch.
  4. Eva Bachletová: Domáce poklady
  5. Juraj Tušš: Dnešná situácia vo svete - Východisko.
  6. Vladimír Bojničan: Dodatok k môjmu blogu: Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  7. Lenka Hruščáková: Za našich čias to bolo lepšie.
  8. Jozef Černek: Virtuálna batéria od ZSE: Skvelý nápad alebo len dobre zabalený blud?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 727
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 62 178
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 48 462
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 487
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 938
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 661
  7. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 17 154
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 11 784
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu