DOLNÝ KUBÍN. Kapela mala 28 členov. Tvorili ju žiaci všetkých ročníkov školy.
Nepoznal noty
V školskom roku 1934 – 35 do nej nastúpil dvanásťročný Jozef Haluška.Po absolvovaní ľudovej školy na Veľkom Bysterci sa prihlásil na meštiansku školu. Sídlila v budove dnešného gymnázia na prízemí.
„V kapele hrávali na klarinet moji starší kamaráti Ladislav Budaj a Ján Budaj,“ povedal Jozef Haluška. „Pred nástupom do prvého ročníka meštianky som išiel do školy za riaditeľom. Povedal som mu, že chcem hrať na klarinet. Nástroj som dostal so slovami, aby som počas prázdnin veľa cvičil.“
Jozef Haluška nemal skúsenosti so žiadnym hudobným nástrojom. Jeho prvými učiteľmi boli kamaráti. „Najskôr som sa naučil čítať noty. Klarinet sa skladá z dvoch častí. Tri dierky má v hornej, tri v dolnej časti a jednu zospodu. Má klapky, ktoré treba vedieť ovládať. Prstoklad je veľmi dôležitý.“
Konkurovali vojenskej dychovke
Jozef Haluška, Ján Plichta, Ladislav Budaj, Pavol a Ondrej Kutlík, Vladimír Vajzer, Ondrej a Juraj Habánik, Ečo Juhás, Štefan Janovic, Ján Kovalčík, Milan Bysterský z Dolného Kubína, Michal Lenčo a Janek z Veličnej, Ondrej Melicherčík a Kubinda z Párnice, Emil Okoličány a Jozef Štrifler z Kraľovian. To je len časť z 28 člennej kapely s vekovým priemerom 14 rokov.
Jozefovi Haluškovi (sedí s klarinetom druhý sprava) ostala na účinkovanie v žiackej kapele okrem spomienok aj spoločná fotografia.
Cvičili raz do týždňa. Cez leto koncertovali na Hviezdoslavovom námestí pred evanjelickým kostolom. „Hrali sme valčíky, polky, pochody,“ spomína Jozef Haluška. „Samozrejmosťou bola slovenská a česká hymna. Mojimi obľúbenými boli skladby Kolíne, Kolíne a Šli panenky silnicí.“ Ľudia sa pristavovali a mladým umelcom tlieskali.
Napriek nízkemu veku výkonmi konkurovali vojenskej dychovke v kasárňach. „Vo vojenskej kapele hrali starší hudobníci. Mali viac nástrojov aj skúseností. V pamäti mi utkvel veľký bubon na vozíku ťahanom malým koníkom.“
Cez prázdniny medzi treťou a štvrtou triedou si riaditeľ zlomil nohu. So študentmi nemal kto cvičiť, tak sa kapela rozpadla. Niektorí začali hrávať na dedinských zábavách a svadbách. Jozef Haluška sa klarinetu prestal venovať, ale na tri krásne roky strávené so žiackou kapelou meštianskej školy rád spomína.