SUCHÁ HORA. Príborník s tancujúcimi goralmi, starodávna detská kolíska, vyrezávané zrkadlá, tradičná goralská jedálenská súprava. Pri vstupe do domu, ktorému velia výlučne muži, sa návštevník vráti v čase.
Aj pre ministra
„Začal som stavať dom, bolo treba robiť okná, dvere, musel som sa sám obracať,“ hovorí Ján. „Čo-to ma naučil synovec, bol vyučeným stolárom. Väčšinou som však skúšal sám.“
Robota mu išla od ruky. Neskôr si kúpil vlastné stroje, zaučil aj syna. Obaja sa po niekoľkých rokoch zamestnali v stolárskej dielni. Zamestnávateľ ich prijímal s nevôľou. Nemali výučný list. Zručnosť im však nechýbala. „Veľa sme odkukali od Poliakov, vedeli postupy.“
Výrobky, väčšinou s goralskou tematikou, putovali najmä do zahraničia. Cudzinci boli ochotní dobre zaplatiť za ručnú prácu. „Raz sme robili pre ministra. To vám vtedy bolo haló. Vrtuľníkmi odvážali hotový nábytok.“
Výmenný obchod
Keď podnik po niekoľkých rokoch zrušil výrobu, Ján a Boleslav si doma zriadili malú dielničku, v nej pracujú dodnes. Najskôr sa dlát chytali iba večer, po robote. Keď mali objednávok viac, v dielni sa striedali. „Hodiny sme nevnímali, ani hlad sme necítili,“ hovorí Boleslav. „Neraz nás v dielni aj noc zastihla.“
V minulosti väčšinu kúskov predali. A mnohé skrine, vítriny či kolísky vymieňali za stroje, pluhy, za traktor, raz za ne dostali aj staršie auto.
Tradičné motívy na drevených výrobkoch majú zo starej literatúry, zo vzorov, ktoré Ján priniesol zo sveta, mnohé si pamätajú z nábytku, ktorý mali doma ich predkovia.
„Každá rezba je iná, originálna,“ povedal Boleslav. „Niektoré sú jednoduchšie, iné zložitejšie.“
Dva príborníky v drevenej izbe zdobí tancujúci goralský pár, vták a kvet. „Orol a plesnivec sú symbolmi Tatier. Ku goralom sa určite hodia, keďže žijeme pod nimi,“ povedal Ján.
Ochrankyňa v kapse
Zákaziek už dnes nie je toľko ako kedysi. Ručnú robotu mnohí nevedia oceniť, a už vôbec zaplatiť.
„Načo budeme niekomu vysvetľovať, že strojmi robíme len najhrubšie časti. Zvyšok dorábame dlátami, jednotlivé časti lepíme a dolaďujeme. Je to dosť prácne. Inak sa to však nedá, ak chceme, aby sa kusy podobali niekdajšiemu nábytku.“
Drevený betlehem.
Otec so synom neraz zvažovali, že by goralské výrobky zavesili na klinec a začali vyrábať niečo modernejšie. Na to by však potrebovali nové sústruhy, píly, väčšie priestory.
„Dnes sa všetko čalúni, aj to by sme sa museli naučiť.“ Čo sa v minulosti naučili, nebanujú. „Človeku nové veci nikdy nie sú na škodu.“
Hoci v dielni neraz hrozil úraz, nešťastie rezbárov obchádza. „Vždy máme vo vrecku medailónik Panny Márie, aby nás chránila. Človek potrebuje ochranu. Asi na tom niečo bude, keď sa nám doteraz nič nestalo.“