PÁRNICA. Ochranári robia, čo je v ich silách, no boj proti krutému osudu kvákajúcich obojživelníkov prehrávajú. Jedným z najznámejších zimovísk a zároveň rozmnožovacích lokalít je Teplica pri ceste medzi Párnicou a Zázrivou. Skokan zelený prezimuje v koreňoch brehového porastu Zázrivky. Na jar sa zobudí a rozmnožovací pud ho ženie cez cestu do tridsať metrov vzdialenej generačnej nádrže, kde kladie vajíčka. Do cesty sa mu však postavila frekventovaná cesta.
„Zemepisná súradnica je v mozgu žiab zakódovaná s presnosťou na päť metrov,“ povedal Miloš Majda, profesionálny strážca Národného parku Malá Fatra. „Vykopali sme im novú nádrž, aby nemuseli prechádzať cez cestu, ale neuspeli sme. Vajíčka tam kládlo minimum žiab. Žubrienky zase požrali dravé potápniky. V Teplici potápniky nie sú. Voda im nevyhovuje.“
Ochranári preto každý rok popri ceste budujú sto metrov dlhý plot. Žaby ho nepreskočia, putujú popri ňom, pričom spadnú do vykopaných jám. Odtiaľ ich vyberú a odnesú do jazierka.
Pred niekoľkými rokmi týmto spôsobom zachránili viac ako tri tisíc žiab. Minulý rok ich bolo približne tristo. „Vyzerá to tak, že táto lokalita zanikne. Rovnaký osud pravdepodobne čaká viacero podobných miest. Je to celoslovenský problém. Dokonca aj zahraničie trápi úpadok.“
Ochranári napriek tomu boj za záchranu žiab nevzdávajú.