DOLNÝ KUBÍN. Desať vajec stálo v piatok zhruba dve eurá, niekde viac, inde menej. Za rekordné ceny môže nedostatok vajec na trhu, čo je dôsledok sprísnenia podmienok pre chov nosníc v Európskej únii od roku 2012. Zdraženie vajec sprevádza nebývalý záujem o nosnice. „Sliepky nekupujem, načo, doma mám dve,“ odľahčuje situáciu Ján z Dolného Kubína.
To som ešte nezažil
Orava nemá oficiálnu prevádzkareň pre hydinu, najbližšia je v Likavke. „To som ešte nezažil,“ povedal v stredu Martin Lozoň, vedúci živočíšnej výroby Poľnohospodárskeho družstva v Likavke. „Päťtisíc nosníc sme vlani predávali dva mesiace. Dnes sme za tri hodiny predali 1200 kusov. Zajtra očakávam to isté.“
Zo zvyčajných päťtisíc kusov mohlo družstvo toho roku ponúknuť záujemcom ledva polovicu. Môže za to mrazivá zima. „V nevykúrenej hale sme nedokázali naskladniť jednodňové nosnice. Doviezli sme až šesťtýždňovú násadu.“
Lozoň si myslí, že keď Poliaci splnia podmienky únie pre chov nosníc, čo vráti poľské vajcia na trh, všetko bude opäť ako predtým.
Ráno pustím, večer zavriem
Chovať sliepky sa rozhodol aj šéf pstruhovej farmy v Párnici. Šestnásť nosníc po eure mu z Dolniakov doviezol kamarát pred dvomi týždňami. „Škoda nevyužiť voľný priestor,“ povedal Vladimír Zvara. „Domáce sú domáce, ale to určite viete.“
Zamestnanec farmy Pavol Mišún z Oravskej Poruby, ktorý sa v Párnici stará o sliepky aj o husi, návrat k domácemu chovu víta. „Len vďaka únii všetko kupujeme. V Tescu stojí balíček zeleniny do polievky dvadsať korún, no v záhradke narastie čerstvá, netreba ju kupovať.“
Doma má šesť sliepok, plánuje zadovážiť si ďalšie. Chov ho nezaťažuje. „Ráno pustím, večer zavriem, medzitým dám tomu žrať, raz za týždeň-dva vyčistím výbeh.“
Celý rok vajce nekúpim
Mária z Vyšného Kubína má 75 rokov. Sliepky chová, odkedy je na dôchodku. „Od deväťdesiateho piateho,“ spresňuje. „Za osem sliepok, ktoré hneď niesli, som dala 80 eur. Ďalších 20 za zbožie. No oplatí sa to. Hocičo ostane z varenia, či hustejšie z riadu, to všetko dám pre kury. Celý rok vajce nekúpim.“
Na jeseň zvykne vajcia naložiť do Vaja (prípravok na nakladanie). „Ešte mám dve štvorlitrové fľaše. Vajce je také, ako keby ho teraz kura zniesla.“
Čerstvými vajcami zásobuje celú rodinu. Sama ich pritom takmer neje. Ako dievčaťu jej uškodili halušky s praženicou. „Doteraz mi je z nich ťažko na žalúdok. Hocičo inšie pojem, ale toto nie. Neviem prečo,“ povedala Vyšnokubínčanka, ktorá chov sliepok odporúča každému, kto ako-tak vládze.