ORAVSKÁ POLHORA. Tridsať domácností si v rámci Svetového dňa vody dala urobiť rozbor vody zo súkromných studní.
Bez vody to nejde
„Studňu mám už dlho,“ hovorí dôchodkyňa Elena Tarčáková. „Chcem vedieť, čo vo vode je, či ju môžem piť.“ Studňu využíva najmä v čase, keď je z rôznych dôvodov odstavený verejný vodovod. Tak, ako tomu bolo dva februárové týždne. „Pila som zo studne, ale s obavou, či mi z nej nebude zle.“
Ivan Matis má tiež domácnosť pripojenú k verejnému vodovodu. Ako mnohí ďalší, si však so susedom na vlastné náklady dal pred desiatimi rokmi vykopať studňu. „Mám chorú mamu, neviem si predstaviť, že by sme zostali úplne bez vody.“ Raz si už rozbor dal urobiť. Po zime však neváhal využiť túto možnosť opäť. „Do spodnej vody sa môžu dostať rôzne nečistoty, chceme zistiť, či je stále pitná.“ Studňu, podobne ako Elena, využíva Ivanova rodina len v krízových situáciách.
O tri týždne
Dedinčania priniesli pollitrové a litrové vzorky na obecný úrad. Tridsaťjeden fliaš putovalo na Krajský úrad verejného zdravotníctva v Žiline. Keďže bol Svetový deň vody, rozbory robia jeho zamestnanci zadarmo. Výsledky budú približne o tri týždne.
„Sme radi, že je takáto možnosť,“ hovorí starosta Peter Horváth. „Chceme vedieť, aké je zloženie vody v studniach, aby ľudia neboli ohrození.“
Vlastný vodojem
Výpadky vody vo vodovode vodárenskej spoločnosti sú čoraz častejšie. Dedina je napojená na vodojem v Rabči. Ten kapacitne nepostačuje. Tretina Oravskopolhorčanov má skupinové vodovody. Obec chce postaviť vlastný vodojem pod Babou horou. Prameň je taký výdatný, že by z neho v prípade potreby mohli brať vodu aj okolité obce.
„Na vodojem a dotiahnutie potrubí až k rodinným domom potrebujeme podľa predbežných odhadov 1,6 milióna eur,“ povedal starosta. „Časť chceme financovať z vlastných, zvyšok budeme žiadať cez projekty.“