TVRDOŠÍN. Čimhovej prešiel projekt v hodnote približne 68-tisíc eur. K tomu musí samospráva z vlastného rozpočtu pridať 3400 eur. Urobí kanalizáciu okolo hlavnej cesty. Do Hruštína príde na vodovod v novej lokalite pre individuálnu bytovú výstavbu 126-tisíc. Viac ako 6300 eur musí dať obec z vlastných. Necelých 50-tisíc dostane Beňadovo. Vďaka dotácii pribudne v časti dediny nový vodovod. Na kanalizáciu v časti Za vodou dostala Lomná 122-tisíc. Zákamenné môže vďaka viac ako 126-tisícom eur rozšíriť vodovod. Najvyššiu dotáciu dostane Vyšný Kubín, až 150-tisíc eur. Na trase Jasenová - Vyšný Kubín - Dolný Kubín postaví splaškovú kanalizáciu. Na projekte sa bude spolupodieľať sumou 7500 eur.
S prideľovaním peňazí z Environmentálneho fondu hornooravskí starostovia stále nie sú spokojní. Už vlani žiadali ministerstvo životného prostredia o vysvetlenie, ako sú vyberané projekty, prečo peniaze z envirofondu dostávajú aj obce nad 2000 obyvateľov, prečo ide najviac financií na južné či západné Slovensko. Veľa sa však nezmenilo ani po nedávno vyhodnotenom kole výzvy.
„Je zarážajúce, že peniaze na vodovod dostávajú aj obce, ktoré vodovod majú,“ povedal predseda Ján Banovčan, na rokovaní Združenia miest a obcí Hornej Oravy. „Ľudia sa odpájajú od skupinového vodovodu vodárenskej spoločnosti a napájajú sa na individuálne.“ Podľa neho je takýto postup neseriózny. Najmä voči obciam, ktoré vodovod nemajú vôbec.
„Nehovoriac o tom, že peniaze dostávajú aj veľké obce či mestá, ktoré môžu žiadať dotácie z eurofondov. Envirofond bol zriadený práve pre obce do dvetisíc obyvateľov.“