RABČA. Ženy v poľnohospodárstve chcú zastaviť vyľudňovanie vidieka. „Mali by sme sa vrátiť k tradičným hodnotám, kedy žena prispôsobovala kuchyňu tomu, čo sa podarilo dochovať a dopestovať doma,“ hovorí Ľudmila Mokošáková, riaditeľka úradu Regionálnej poľnohospodárskej a potravinovej komory v Dolnom Kubíne.
Konferencie pre ženy
Poľnohospodárky plánujú do konca roka zorganizovať tri konferencie, každú v inom kraji. Hlavná téma – návrat k tomu, čo tu bolo kedysi. Aby dovážané potraviny, neraz nezdravé, nahradili domáce.
„Nie tak dávno sme mali poľnohospodárstvo, na ktoré sme boli hrdí,“ hovorí Mokošáková. „Prečo by sme sa k tomu nemohli vrátiť? Prečo by sme nemali byť sebestační, prečo by sme si nedokázali sami dopestovať zeleninua dochovať zvieratá, o ktorých budeme vedieť, že sú určite zdravé?“ Hlavná úloha by bola na ženách. Práve ony zostávajú doma, kým muži odchádzajú za prácou.
Pracovný názov plánovaných konferencií je Žena a vidiek. Organizátorky pripravia pre návštevníkov ukážky podomácky pripravených jedál, ich prípravy, ponúknu recept. Téma prednášok sa bude odvíjať od prostredia.
„U nás na severe máme ovce a ovčie mlieko, takže sa zameriame na túto oblasť. Na juhu sa zase skôr pestuje zelenina.“
Európske dotácie
Pritiahnuť k poľnohospodárstvu treba aj mladých. Bez motivácie to však asi nepôjde. „V prístupovej zmluve do EÚ sa Slovensko zaviazalo, že podporí odchod poľnohospodárov do dôchodku od 55 rokov,“ povedala Mokošáková. „Keby to bola naša republika využila, tak ako Poliaci, Maďari či Nemci, odchádzali by sme do dôchodku skôr. Z európskeho fondu by sme dostávali podporu a otvorila by sa aj cesta mladým. Jednou z podmienok na poberanie tohto príspevku je, aby mal dotyčný nasledovateľa.“
Mladí by mali prácu, vidiek by sa prestal vyľudňovať. Najväčším pozitívom by však bolo, že by rodina bola opäť spolu. Muži by nemuseli odchádzať za prácou.
Slovensko európske fondy na podporu poľnohospodárov nevyužíva. „Treba však o tom hovoriť. Vidím to ako vhodnú cestu, aby mali mladí prácu, aby zostávali na dedinách a aby si za domom mohli zasadiť aj trochu mrkvy.“
Pritiahnuť ľudí k chovu a pestovaniu by sa dalo viacerými spôsobmi. Niekto hore s tým však musí začať. „Kedysi sme mali množstvo motivačných príplatkov. Dnes by sa to dalo urobiť inými spôsobmi, napríklad odpustením dane z nehnuteľnosti či refundáciou úrokov na úver pri stavbe a rekonštrukcii rodinného domu mladého poľnohospodára.“