Popri množstve farmaceutických prípravkov určených na zlepšovanie pamäti netreba zabúdať na pomoc prírodnú. Dôležitý je spánok, vhodná potrava s dostatkom jódu, vitamíny skupiny B, vitamín E, vápnik a horčík. Pomáha okysličovanie mozgu pobytom na čerstvom vzduchu a posilňovanie pamäti učením, krížovkami, matematikou a rôznymi hrami. U poúrazových stavov prospieva hypnóza. Pri poruchách sa bránime pasivite, a to tak u seba ako aj u druhých.
Ľahšia liečba rakoviny
Vhodnou liečivou rastlinou je žerucha peruánska. U nás zatiaľ málo známa, no nenáročná na pestovanie – v Peru sa jej darí aj vo vysokých nadmorských výškach. Sušený a na prášok pomletý koreň sa spracúva najmä do tabletiek. Rastlina obsahuje 50 percent sacharidov, 15 percent tuku a v piatich percentách je vláknina, vápnik, horčík, fosfor, železo, jód, vitamín skupiny B a E a látky podobné ženským hormónom.
Užívanie žeruchy vylepšuje a osviežuje pamäť, ale aj fyzickú stránku tela. Vzhľadom na obsah jódu sa odporúča ako regulátor pri chorobách štítnej žľazy. Tlmí kašeľ aj zápal priedušiek. Vďaka posilňovaniu imunitného systému sa odporúča aj pri zhubných nádoroch. Hoci nemá protirakovinový účinok, môže prispieť k lepšiemu znášaniu liečby cytostatikami a ožarovaním.
Bez rizika
Žerucha znižuje vysoký tlak, zlepšuje krvotvorbu, upravuje menštruáciu, zvyšuje plodnosť, hlavne u žien, u mužov zas počet spermií aj libido. Upravuje chronickú zápchu, zlepšuje rast a kvalitu vlasov, hojenie kostí. Pôsobí upokojujúco aj protireumaticky. Vraj odďaľuje príznaky starnutia organizmu, aj preto sa odporúča najmä v geriatrii. Pre vplyv na pohlavný aparát by ju nemali užívať tehotné a dojčiace ženy ani malé deti.
Jej užívanie má význam až po troch-štyroch mesiacoch. Účinok stráca po štyroch rokoch. Dôležité je, že nemá žiadne vedľajšie nepriaznivé účinky.