NÁMESTOVO. Všeobecne záväzné nariadenie (VZN), ktoré zakazovalo požívanie alkoholu na verejnosti, už neplatí. Námestovskí poslanci ho zrušili koncom februára, dôvodom je protest prokurátorky. „Pre drobné nedostatky zrušiť niečo, čo sa osvedčilo, je pritiahnuté za vlasy,“ povedal primátor Ján Kadera.
Stovky priestupkov
Nariadenie platilo od leta 2008. Od 5.00 do 3.00 h nasledujúceho dňa zakazovalo piť alkohol na verejne prístupných miestach, výnimkou boli terasy a podujatia organizované mestom alebo s jeho súhlasom.
Mestská polícia v súvislosti s porušením VZN zaznamenala bezmála 1200 priestupkov. Tisíc riešila v blokovom konaní, celková výška pokút dosiahla takmer 11-tisíc eur.
„Sú to alarmujúce čísla,“ hovorí náčelník mestskej polície Jozef Balcerčík. „Mladí nám už nebudú vyčítať, že ich nútime sedieť v zafajčených krčmách a robiť tržby krčmárom. No pohľad na skupinky ľudí s fľaškami alkoholu v rukách k pocitu bezpečia a ku kvalite života v meste neprispeje. V niektorých krajinách na západ od nás musí byť fľaša prekrytá nepriehľadným obalom, mali by sme si od nich zobrať príklad.“
Mesto nie je Národná rada
Podnet na prokuratúru podal Dolnokubínčan Pavol Pachník. „Námestovo nie je Národná rada, nemôže kreovať nové pravidlá nad rámec zákona. Akékoľvek nové prijaté VZN ako podzákonná norma, ktoré bude v rozpore so zákonom, bude predmetom môjho podania na preskúmanie jeho súladu s príslušnými zákonmi.“
Pavol Pachník je autorom viac ako 50 podaní v rámci celého Slovenska, tvrdiac, že „v mestách sa rozmohli nezákonné – rozširujúce výklady zákonných noriem“.
Zdôrazňuje aj to, že na Slovensku neplatí prohibičný zákon. „Všetky pokuty, ktoré ste vybrali za imaginárne priestupky, boli vybraté neoprávnene,“ odkazuje Pachník mestu.
Zákaz má byť vidno
Prokurátorka dala Pachníkovi za pravdu. Upozorňuje, že VZN, aj v dôsledku zmeny zákona o ochrane pred zneužívaním alkoholických nápojov, nie je v súlade s platnou legislatívou. „Mesto môže obmedziť alebo zakázať predaj, podávanie alebo požívanie alkoholu na verejne prístupných miestach, no musia byť konkrétne vymedzené a označené tak, aby ich nebolo možné prehliadnuť,“ píše v proteste Jana Vajzerová.
V rozpore so zákonom je aj výnimka pre podujatia, keďže zákon vyslovene zakazuje podávať alkohol na verejných kultúrnych podujatiach, okrem piva a vína.
Kubínčania obnovu neplánujú
Vlani na jeseň zrušili podobné nariadenie aj Dolnokubínčania. Obnoviť ho neplánujú. „V zmysle platnej legislatívy nie je možné prijať nariadenie, podľa ktorého by bolo možné uložiť sankciu za požívanie alkoholických nápojov na verejných priestranstvách,“ povedal prednosta mestského úradu Vladimír Adamec.
„K uvedenej problematike už viackrát dal výklad Ústavný súd, ktorý rozhodol o nesúlade takýchto nariadení s ústavou. Aktuálne znenie zákona o ochrane pred zneužívaním alkoholických nápojov zakazuje požívanie alkoholu u maloletých a mladistvých, pričom dáva mestám a obciam právo ukladať sankcie aj bez prijatia VZN.“
Zakázané miesta
Námestovčania sa rozhodli dať popíjaniu na verejnosti nové pravidlá. Do aprílového rokovania zastupiteľstva prednosta v spolupráci s políciou pripraví návrh nového VZN. Jeho súčasťou bude zoznam zakázaných lokalít. „Určite medzi nimi nebude chýbať Nábrežie ani Hviezdoslavovo námestie,“ povedal prednosta mestského úradu Milan Rentka. „Zrejme ich označíme nálepkami.“
Šéf mestskej polície Jozef Balcerčík okrem toho už po tretíkrát podal návrh na skrátenie otváracích hodín v pohostinských zariadeniach a v predajniach nonstopoch, zatvoriť by sa mali najneskôr o druhej ráno. Apeluje právom na nočný pokoj a snahou predísť škodám spôsobených vandalizmom. „Nie sme tu na to, aby sme zabezpečovali servis klientom pohostinských zariadení.“
Poslanci Jozef Borovjak, Marián Čiernik a Tibor Kitaš na otázku, či podporia návrh náčelníka, do uzávierky neodpovedali. „S návrhom náčelníka vo veci obmedzenia prevádzky som k dnešnému dňu nebol oboznámený, takže sa k tejto veci nedá kvalifikovane vyjadriť,“ napísal Ferdinand Bolibruch.