Podobný problém má množstvo samospráv.
SUCHÁ HORA. Obec vykupuje pozemky pod cestami, začala v časti Na Ogrody a Pod Borom.
Osvetlenie aj vodovod
Na ulici Na Ogrody stoja domy, svietia pouličné lampy, v zemi je zakopané elektrické vedenie i vodovod. Chýba len to najdôležitejšie – cesta. Ľudia chodia k domom cez dvory. Poza domy, kadiaľ by mala viesť cesta, je len úzky chodník.
„Za štyri mesiace sa nám podarilo vysporiadať 97 percent pozemkov,“ povedal starosta Miloš Šustek. „Zostali pozemky, ktoré majitelia nechcú predať, časť patrí Slovenskému pozemkovému fondu.“
Za meter štvorcový vypláca obec vlastníkom symbolickú bývalú korunu. V prvej etape chce vysporiadať približne tristo metrov šesť až sedem metrov širokej cesty. Je tam 90 vlastníkov.
Pod Borom vykupuje obec necelých sto metrov z približne tristometrovej cesty. „Pripravujeme kúpne zmluvy, ide o dvadsať vlastníkov, traja nesúhlasili,“ povedal starosta. „Vykúpiť by bolo treba väčšiu časť, ale z tohtoročného rozpočtu to nepôjde.“
Chýba územný plán
Vykupovanie pozemkov trvá dlhšie aj preto, že obec nemá územný plán. S ním by mohla pristúpiť aj k vyvlastneniu sporných nehnuteľností. Dokument je po šestnástich rokoch opäť na stole. Schválené zadanie má v rukách spracovateľ. Obec požiadala ministerstvo výstavby o dotáciu na spracovanie plánu. „Odpoveď by sme mali dostať v máji,“ hovorí starosta. „Ministerstvo prepláca osemdesiat percent oprávnených nákladov. Celková hodnota diela je približne desaťtisíc eur.“ Obec plán spracuje, aj ak nedostane dotáciu.
Presvedčiť ľudí, aby predali pozemky pod cestami, nebolo jednoduché. „Mladší pochopili, starším sa to vysvetľovalo ťažšie,“ povedal Šustek. „V minulosti si povymieňali pozemky, nikde to však nebolo zaevidované.“
Škola a škôlka
Obec potrebuje vysporiadať pozemky pod väčšinou verejnoprospešných stavieb. Problém má nielen s cestami, ale aj so školou a škôlkou. Bez listu vlastníctva nemôže žiadať peniaze na ich rekonštrukciu. „Pozemky pod školou boli v 60. rokoch vyvlastnené, no nezapísali ich na list vlastníctva,“ hovorí Šustek.
V dedine platí, že pri predaji obecných pozemkov kupujúci podpisuje čestné prehlásenie, že ak bude od neho obec potrebovať iný jeho pozemok, bez zbytočných prieťahov jej ho predá.
„Čakáme, či nevyjde nejaký rozumný zákon, podľa ktorého by komunikácie, ktoré obec dlhodobo užíva, prešli do jej majetku.“