Skĺbiť kariéru političky s rodinnými povinnosťami – to je podľa žien, ktoré sa pohybujú v komunálnej aj vysokej politike, najťažšie. Vo svete politiky sú preto väčšinou ženy, ktoré už majú odrastené deti, alebo sú bez záväzkov. Práve ťarcha starostlivosti o potomstvo a domácnosť je hlavným dôvodom, prečo má Slovensko viac politikov ako političiek.
Desiatka mierila do parlamentu
Na kandidátnych listinách do parlamentných volieb bolo viac ako päťdesiat kandidátov z Oravy. Z nich len desať žien. Najviac ich kandidovalo za Stranu občanov Slovenska. Najvyššie, štrnáste miesto, obsadila 33-ročná podnikateľka z Rabče Jolana Čajková. Z 88. miesta sa o voličské hlasy uchádzala Erika Vojteková, 25-ročná asistentka z Podbiela, 123. miesto patrilo Rabčanke Ilone Pitákovej, 37-ročnej podnikateľke, 125. miesto Emílii Kolčákovej, 32-ročnej učiteľke z Oravskej Polhory.
Napriek skromnému výskytu Oravčaniek na kandidátnych listinách politických strán prekvapilo najvyššie miesto Kliňanky Jany Pavlovičovej v strane Zelení.
Na kandidátke strany 99% sa na 44. mieste objavila Dolnokubínčanka Daša Lofajová.
Za Kotlebovu Ľudovú stranu Naše Slovensko sa o voličské hlasy uchádzala zo 63. miesta živnostníčka Eva Lepačková z Trstenej. Starostka Oravskej Lesnej Viera Mazúrová kandidovala za stranu Smer z 86. miesta. Marianna Kianičková z Oravskej Lesnej bola na kandidátke KDH na 95. mieste. Kandidovala aj doterajšia poslankyňa Národnej rady Erika Jurinová z Nižnej. Na kandidátke strany Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti obsadila predposledné 149. miesto pred zakladateľom politického subjektu Igorom Matovičom.
Aj v komunálnej politike prevládajú muži
Zástupkyne nežného pohlavia možno nájsť aj vo vedeniach samospráv. Tiež ich je však poskromne. Zo 63 obcí a miest v regióne šéfuje obciam iba šesť žien. Najviac starostiek je na dolnej Orave. Vedú obce Vyšný Kubín, Párnica a Pribiš. V Námestovskom okrese majú starostky v Oravskej Lesnej a Beňadove. Hladovku v Tvrdošínskom okrese zastupuje Mária Kendralová.
V najpočetnejšom dolnokubínskom mestskom zastupiteľstve sú medzi devätnástimi poslancami štyri ženy. Trstená má jednu poslankyňu, Tvrdošínčania si zvolili do mestského parlamentu tri zástupkyne. V námestovskom zastupiteľstve nie je ani jedna žena. Rovnako to vyzerá v deväťčlennom poslaneckom zbore najväčšej dolnooravskej obce Zázrivá. Najľudnatejšia obec Bielej Oravy Zákamenné má v 12-člennom zastupiteľstve dve poslankyne. Najlepšie je na tom Nižná, najväčšia obec v Tvrdošínskom okrese, kde z dvanástich poslancov sú štyri ženy.
Nerozhoduje pohlavie, ale profesionalita
Ženy v politike sa zhodli v tom, že za mužmi „zaostávajú“ pre rodinné povinnosti spojené predovšetkým so starostlivosťou o deti. „Zvládať naraz obidve povolania je náročné,“ hovorí Erika Jurinová. Robiť kariéru političky a pritom sa starať o malé deti je podľa nej takmer nemožné. To isté si myslí aj Zdena Poracká. „Ťarchu rodinného života nesie zväčša žena. Kým sú deti malé, je rodinne tak vyťažená, že na politiku jej nezostáva čas a často ani sily.“
Vstupom do politiky musí každý počítať s väčšou či menšou stratou súkromia, a to niektoré ženy nie sú ochotné podstúpiť. Napriek tomu si političky myslia, že ženy do politiky patria. Pri riešení problémov totiž podľa nich nezohráva úlohu pohlavie, ale profesionalita, charakter a odbornosť. „Každú prácu treba odviesť profesionálne, o to som sa vždy snažila, preto muži pre mňa nie sú konkurenciou,“ povedala Vlasta Jančeková.
ŽENY V POLITIKE
Národná rada SR (150 poslancov – 24 žien, k 9.3.2012)
Zuzana Aštaryová, Natália Blahová, Anna Belousovová, Katarína Cibulková, Jana Dubovcová, Darina Gabániová, Monika Gibalová, Erika Jurinová, Jana Kiššová, Magda Košútová, Jana Laššáková, Iveta Lišková, Bibiána Obrimčáková, Edita Pfundtner, Tatiana Rosová, Ľubica Rošková, Mária Sabolová, Jarmila Tkáčová, Viera Tomanová, Magdaléna Vášáryová, Jana Vaľová, Anna Vitteková, Renáta Zmajkovičová, Jana Žitňanská
Zastupiteľstvo ŽSK (57 poslancov – 6 žien)
Katarína Adamicová, Anna Belousovová, Mária Gašicová, Viera Mazúrová, Jana Svrčková, Andrea Šimurdová
Primátor/starosta (63 miest a obcí – 6 žien)
Milada Antalová (Párnica), Viera Juráková (Vyšný Kubín), Mária Kendralová (Hladovka), Viera Mazúrová (Oravská Lesná), Mária Ondreková (Beňadovo), Anna Vojvodová (Pribiš)
Zastupiteľstvo Dolný Kubín (19 poslancov – 4 ženy)
Juliana Gregová, Eva Hrudová, Zdena Poracká, Alena Skirčáková
Zastupiteľstvo Námestovo (z 13 poslancov nemá zastúpenie ani jedna žena)
Zastupiteľstvo Tvrdošín (13 poslancov – 3 ženy)
Vlasta Jančeková, Magdaléna Lucká, Anna Medvecká
Zastupiteľstvo Trstená (13 poslancov – 1 žena)
Silvia Púčiková
(sm)
Čo hovoria ženy v politike o političkách
1. Myslíte si, že ženy patria do politiky?
2. Prečo ste sa rozhodli vstúpiť do politiky?
3. Ako sa cítite v tejto prevažne mužskej profesii?
4. Prečo je podľa vás v politike menej žien ako mužov?
Erika Jurinová, poslankyňa NR SR
1. Ženy sú súčasťou spoločnosti, v ktorej majú nezastupiteľné miesto. Sú predurčené byť matkami a práve preto majú vlastnosti, ktoré mnohokrát vedia precíznejšie riešiť rôzne problémy. Ženy politiku zjemnia a som presvedčená, že ju udržia čistejšiu. Sú zároveň oveľa nekompromisnejšie, ale i láskavejšie. Avšak oveľa naliehavejšie musia riešiť dilemu rodina verzus práca.
2. V mojom prípade nešlo o životnú ambíciu. Prijala som pozvanie, pretože ma k tomu priviedol pokrivený stav našej spoločnosti. Nie je to nič ľahké. Mám za to, že som žila statočne a vstup do politiky beriem ako test mojich morálnych hodnôt. Po dvoch rokoch viem povedať, že som v tomto smere nezlyhala.
3. Začiatky boli veľmi ťažké, ale teraz sa už cítim v celku komfortne. Pokiaľ potrebujeme niečo riešiť, musíme s kolegami vychádzať, s tým problém nie je.
4. Práve pre dilemu rodina alebo služba spoločnosti. Je to skutočne ťažká voľba. Zvládať obe povolania súčasne je náročné. Neviem si to predstaviť, ak by som mala mladšie deti. Aj teraz sa často krát zamýšľam, či si to práve pre deti nebudeme s manželom niekedy vyčítať. Veľkou pomocou sú i rodičia, manželova mama, s ktorou bývame. Som jej vďačná, že má s nami trpezlivosť. Muži znášajú odlúčenie od rodiny predsa len ľahšie.
Vlasta Jančeková, zástupkyňa primátora Tvrdošína, poslankyňa mestského zastupiteľstva
1. Myslím si, že áno, i keď je politika väčšinou chápaná ako typicky mužské povolanie. Tento pohľad je na Slovensku ešte stále takto vnímaný, o čom svedčí aj nízky počet žien vo vysokej politike. Napríklad v Nemecku, Francúzsku či Švédsku je účasť žien v politike podporená aj legislatívou, ktorá určuje požadované percento ich zastúpenia. Ženy - političky môžu urobiť veľký kus práce najmä v sociálnej oblasti, školstve, zdravotníctve, ale aj v ďalších oblastiach, kde môžu odovzdať množstvo praktických riešení a skúseností.
2. V samospráve pracujem už dlho, počas tohto obdobia som sa zoznamovala s fungovaním verejnej správy i s problémami, ktoré treba riešiť. Od menovania na zástupkyňu primátora vnímam všetko, čo súvisí s fungovaním samosprávy, oveľa intenzívnejšie. Viem, kde a ako môžem pomôcť a byť užitočná. K nášmu mestu ma viaže veľké puto, narodila som sa a žijem tu, preto robím všetko preto, aby som podporovala jeho smerovanie k prosperite a ku kráse.
3. Každú prácu je potrebné odviesť na profesionálnej úrovni, či sa to týka mužov alebo žien. O to som sa vždy snažila, preto muži nie sú pre mňa konkurenciou. Nikdy som nechcela zamiesť problém pod koberec, naopak, vždy som sa chcela s ním popasovať a dokázať sebe i druhým, že ho viem zvládnuť.
4. Podľa mňa je to dané historicky. Ženy sa len postupne dostávajú k povolaniam označovaným ako mužské. Vysoká politika so sebou prináša stratu súkromia, zmeny v spôsobe života, stratu pôvodného povolania, obmedzenie voľného času, ktorý je vo väčšine prípadov spájaný s rodinou a to sú podmienky, s ktorými sa nie každá, i keď profesionálne zdatná žena, vie vysporiadať. Teší ma, že v komunálnej politike sa postupne stierajú tieto rozdiely.
Zdena Poracká, poslankyňa v dolnokubínskom mestskom zastupiteľstve, dôchodkyňa
1. Ženy určite patria do politiky. A prečo si to myslím? Preto, že politikov nehodnotím podľa pohlavia, ale podľa ich schopností a charakteru.
2. Pretože som roky pracovala v samospráve, poznám jej problematiku, mám rada Dolný Kubín a ľudí, ktorí tu žijú. Cítila som, že ešte chcem a môžem byť užitočná, že môžem využiť vedomosti, ktoré mám.
3. Cítim sa dobre a to najmä preto, že robím zmysluplnú robotu. Pre mňa sú pri výkone poslaneckej funkcie rozhodujúce názory a postoje poslancov, nie to, či ich prezentuje žena alebo muž.
4. Myslím si, že to je v prvom rade akási spoločenská dogma, ešte stále v spoločnosti neprávom živená. Určite je ich menej aj preto, že ťarchu rodinného života nesie väčšinou žena. Najmä, kým má menšie deti je pracovne a rodinne vyťažená natoľko, že na politiku jej nezostáva čas a možno ani sila.
Mária Ondreková, starostka Beňadova
1. Áno, ženy patria do politiky. Ženy a muži majú rozdielne názory a stret medzi mužským a ženským videním je namieste i v politike. To je podstata demokracie – stret názorov, diskusie.
2. Do komunálnej politiky ma priviedli dlhoročné skúsenosti v tejto oblasti, vedela som, ako na to.
3. Cítim sa dobre, ale musela som na tom tvrdo pracovať a dokázať, že aj žena to zvládne. Stalo sa mi, že pri riešení pracovného problému s dodávateľom mi vtisli do rúk varešku.
4. Otázka je síce jednoduchá, ale odpoveď náročná. Motivácia žien je nižšia ako u mužov – neznesú klamstvo, vulgárnosť, závisť. Ďalej sú to predsudky o typicky ženských a mužských úlohách nielen v rodine, ale aj v politike. Žena to má o to ťažšie, že musí skĺbiť rodinu a verejné povinnosti. Vstupom do verejnej funkcie sa mení život celej rodiny a väčšinou nie k lepšiemu, treba počítať s ohováraním i neprajnosťou.
Saša Mikulášová