Pondelok, 2. október, 2023 | Meniny má Levoslav

Ako skladali parlament na Orave

Všetko o priebehu predčasných parlamentných volieb v oravskom regióne.

Okrskové komisie začínajú počítať hlasy.Okrskové komisie začínajú počítať hlasy. (Zdroj: MARTIN PAVELEK)

8:10 Obvodná volebná komisia v Námestovo podpisuje zápisnicu. V Dolnom Kubíne bola komisia hotová skôr.

V okrese Dolný Kubín získal víťaz volieb Smer - SD 42,91 percent, KDH 17,27, OĽaNO 14,28. Hranicu zvoliteľnosti prekročila aj SDKÚ - DS s 5,44 a SaS s 5,42 percentami hlasov. K urnám prišlo 62,90 percent oprávnených voličov.

V okresoch Námestovo a Tvrdošin zvíťazil Smer - SD, získal 46,92 percent, pred KDH s 19,43 a OĽaNO s 13,18 percentami hlasov. Na hornej Orave by sa dostala do parlamentu aj SNS. Účasť 63,42 percent.

Podrobné výsledky v obciach a mestách Oravy pripravujeme do pondelkového vydania týždenníka MY Oravské noviny.

2:30 Podľa doteraz spracovaných výsledkov by Hornooravci poslali do parlamentu iba štyri strany - Smer-SD (44,77), KDH (21,31), OĽaNO (13,26) a SNS (5,69 %).

Dolná Orava by poskladala parlament z piatich strán - Smer-SD (42,51), KDH (18,30), OĽaNO (14,23), SaS (5,30) a SDKÚ-DS ((5,30 %)

1:30 Obvodná volebná komisia v Námestove už zosumarizovala výsledky z dvanástich okrskov, ďalších 24 komisií z okresov Námestovo a Tvrdošín už čaká v poradovníku. „Spracovanie výsledkov prebieha v pohode, chyby sa nevyskytujú,“ povedal predseda obvodnej komisie Marián Žitňák. Viaceré okskové komisie použili aj elektronické nahranie výsledkov, čo podstatne zrýchli prácu obvodnej komisie. „Softverom sa predchádza prípadným chybám, spracovanie u nás potom trvá 10 až 15 minút, kým klasická forma aj 45 minút.“

Obvodná volebná komisia v Námestove predpokladá ukončenie volieb v obvode okolo siedmej až ôsmej ráno, má 74 volebných okrskov.

23:30 Najšikovnejšou komisiou v Dolnokubínskom okrese bola komisia v Leštinách. Výsledky odovzdala obvodnej volebnej komisii o 23.05 h. Z 218 zapísaných voličov sa volieb zúčastnilo 163 osôb, čo predstavuje 74,77 percent.

22:16 Takmer 63 percent oprávnených voličov prišlo k urnám v 16. volebnom okrsku v Dolnom Kubíne.

22:00 Volebné miestnosti sú zatvorené, okrskové komisie začali počítať hlasy pre politické strany a kandidátov. O kreslá v Národnej rade sa uchádzalo v predčasných parlamentných voľbách 26 politických subjektov.

20:00 Večerné omše už tradične dvíhajú účasť v hlasovaniach. Cestu do kostola ľudia zvyknú spájať s odskočením si do volebných miestností.

Či dnešná účasť presiahne záujem o voľby v roku 2010, bude známe už o dve hodiny. Naposledy zostavovalo parlament až 64,3 percent voličov v Tvrdošínskom okrese, 60,42 v okrese Dolný Kubín. Najmenší záujem spomedzi oravských okresov mali vtedy voliči z Bielej Oravy, k urnám ich prišlo 55,15 percent.

19:00 Obvodnú volebnú komisiu v Dolnom Kubíne potešila pomerne vysoká účasť ľudí na voľbách v okrskoch na dolnej Orave, ktoré navštívili.

17.40 Aj v ďalších obciach námestovského okresu prebiehajú voľby pokojne. „Oravská Lesná, Breza a Ťapešovo odhadujú volebnú účasť na štyridsať percent,“ povedal šéf tamojšej obvodnej komisie Marián Žitňák. „Novoť iba dvadsať, predpokladáme, že viac ľudí tam príde voliť neskôr, po práci.“

17:20 V hornooravskej obci Liesek prichádza do volebných miestností viac mladých ľudí ako v predchádzajúcich parlamentných voľbách. „Asi sú nespokojní so súčasnou situáciou a chcú zmenu. Málo je však prvovoličov. Ak aj prídu, tak s rodičmi. Prvýkrát zrejme potrebujú poradiť,“ povedali nám vo volebnej miestnosti.

17:00 Prekvapujúco nízku účasť zaznamenali oproti voľbám v minulosti v Zariadení pre seniorov a domove dôchodcov v Dolnom Kubíne. Volebnou miestnosťou sa stala ambulancia. Zo 125 klientov vhodili hlasovací lístok do prenosnej urny iba päťdesiatištyria. „Týždeň pred voľbami sme našim klientom na malom školení vysvetlili spôsob volieb,“ povedala riaditeľka zariadenia Tatiana Nesvadbová. Pod nízku účasť sa mohol podpísať aj vyšší priemerný vek vek klientov.

Ambulancia v domove dôchodcov sa zmenila na volebnú miestnosť. Čakáreň ostala.

15:45 V dolnokubínskom okrsku volil Miroslav Mikolášik, poslanec Európskeho parlamentu. Do miestnosti v Gymnáziu P. O. Hviezdoslava prišiel aj s vnukom Adamkom. „Voľby ukážu skutočnú podobu dnešného Slovenska,“ povedal po vhodení hlasovacieho lístka do urny. „Som sklamaný, že niektoré politické subjekty v minulosti ukázali nečestné praktiky. Slovenského voliča nepodceňujem. Verím, že sa rozhodne zodpovedne.“

13:20 Z pohľadu polície sú voľby na Orave zatiaľ pokojné, nezaznamenala žiadne porušenia zákona v súvislosti s celonárodným hlasovaním. "Navýšili sme počet policajtov, ktorí v jednotlivých volebných okrskoch dohliadajú na pokojný priebeh volieb a ochranu verejného poriadku," povedala krajská policajná hovorkyňa Jana Balogová.

13:00 Ústredná volebná komisia (ÚVK) zatiaľ nemá informácie o narušení priebehu hlasovania v dnešných predčasných voľbách do Národnej rady SR. Časť jej členov priamo v teréne sleduje priebeh hlasovania a časť rieši prípadné podnety a otázky od nižších volebných komisií v centrále ÚVK v budove ministerstva vnútra v bratislavskom Ružinove.

ÚVK sa najbližšie zíde okolo 14:00 a prerokuje prípadné podnety, následne sa opäť časť jej členov vyberie sledovať hlasovanie do volebných miestností.

12:15 Oravskú Polhoru, Rabču, Rabčice, Sihelné a Zubrohlavu navštívili členovia námestovskej obvodnej volebnej komisie v priebehu dopoludnia. „Všade nám hlásili vysokú účasť,“ povedal predseda komisie Marián Žitňák. „Závažné nedostatky sme nezaznamenali.“ V jednom z okrskov nebolo vidno celé vzory hárkov, chybičku krásy odstránili na mieste.

11:45 V Hornooravskej nemocnici volili iba dvaja pacienti. Možnosť voliť v službe využila aj lekárka z Popradu a dve zdravotné sestry. Hospitalizovaných voličov by bolo viac, niektorí si však nestihli vybaviť preukazy. „Včera to na mňa prišlo, nestihla som,“ povedala na gynekologicko-pôrodníckom oddelení pacientka zo Zuberca. „Počet voličov päť je v tejto nemocnici priemerný,“ povedal Jaroslav Buroň, člen okrskovej volebnej komisie Mieru – Stred v Trstenej.

10:25 Zo 43 volebných okrskov v Dolnokubínskom okrese je až 18 v meste Dolný Kubín. Po dva okrsky má Zázrivá a Oravský Podzámok, ostatným obciam stačí jeden. „Zatiaľ sme nezaznamenali žiadny incident pred ani vo volebných miestnostiach, nemuseli sme riešiť ani žiadny podnet od občanov,“ povedal Zdeněk Sládek (SaS), predseda Obvodnej volebnej komisie v Dolnom Kubíne.

9:22 Žiadne sťažnosti, podnety ani otázky. Priebeh volieb v námestovskom obvode je zatiaľ bezproblémový. Obvodná volebná komisia plánuje výjazdy do terénu. „Máme k dispozícii dve autá,“ povedal predseda Marián Žitňák. „Miesta sme zatiaľ nekonkretizovali. Rozhodneme sa podľa potreby.“

Vo volebnej miestnosti v Habovke.

Vo volebnej miestnosti v Habovke.

7:10 V okrese Námestovo a Tvrdošín sa dnes ráno o siedmej otvorilo 74 volebných okrskov, 42 v Námestovskom a 32 v Tvrdošínskom okrese. V porovnaní s predchádzajúcimi voľbami v roku 2010 pribudli dva, v Lokci a v Mútnom.

Predsedom Obvodnej volebnej komisie v Námestove je Marián Žitňák (OĽaNO). Podnety či sťažnosti súvisiace s predčasnými voľbami prijíma komisia na telefónnom čísle 043/55 22 300.

V okrese Dolný Kubín je 43 okrskov. Kontakt na Obvodnú volebnú komisiu v Dolnom Kubíne, ktorej predsedá Zdeněk Sládek (SaS), je 043/53 20 964.Najčítanejšie na My Orava

Komerčné články

 1. Na nechránenom školskom dvore namerali v lete až 60 stupňov
 2. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
 3. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
 4. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
 5. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
 6. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
 7. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
 8. Všetkým lepí pred voľbami
 1. Zubár rovná sa neznesiteľné utrpenie? Nemusí to tak byť
 2. Svetový deň srdca v Nemocnici AGEL Košice-Šaca
 3. List moruše bielej pomáha znižovať hladinu cukru v krvi
 4. Zlato z malého futbalu aj plážového volejbalu
 5. Vďaka Blue Berry™ si užívam život naplno!
 6. V sobotu môžete urobiť dobrú voľbu! Union víta nových poistencov
 7. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
 8. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
 1. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku! 23 010
 2. Všetkým lepí pred voľbami 13 387
 3. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí 8 832
 4. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 6 857
 5. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa? 4 915
 6. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 4 892
 7. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 4 818
 8. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne 4 576

Blogy SME

 1. Elena Antalová: Všetci dobrí rodáci?
 2. Miroslav Lukáč: Rôzne. Slovenskí otroci si nenechali vziať otroctvo. Naďalej sa chcú klaňať cárovi, cisárovi, Bohu a mamonu.
 3. Ivan Mlynár: Bratia Česi pozor, už to na Slovensku buchlo.
 4. Vladimír Krátky: Pellegrini argumentuje ako narkobarón !
 5. Anton Kaiser: Po stopách dávnej minulosti I.
 6. Jiří Ščobák: V parlamentě jsou mimochodem také dva poslanci Za ľudí
 7. Pavel Macko: Poďakovanie za podporu a spoluprácu
 8. Rastislav Puchala: Som občanom Stredozeme
 1. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 84 223
 2. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 41 150
 3. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 29 631
 4. Michal Feik: Možno veriť predvolebným prieskumom? 27 539
 5. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 27 466
 6. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď 15 772
 7. Soňa Bulbeck: Umieráčik za Slovensko 13 967
 8. Ján Valchár: Načo je Rusku Sevastopol? 7 734
 1. Jiří Ščobák: V parlamentě jsou mimochodem také dva poslanci Za ľudí
 2. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
 6. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
 7. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Orava - aktuálne správy

Výhru Habovky v Rabči režíroval Miloš Bútora (pri lopte).

Sedem zápasov najvyššej oravskej súťaže prinieslo v uplynulom kole až 39 gólov.


44m
Námestovčania (v bielom) museli doma skloniť hlavy pred výborne hrajúcimi futbalistami Sniny.

Oravské Veselé si prehralo zápas už v prvom polčase.


11 h
Voliči poslali do slovenského parlamentu troch Oravcov.

Niektorí získali tisíce hlasov, iní stovky, ďalší desiatky.


12 h
Igor Janckulík bude jediným Oravcom v slovenskom parlamente.

Neodmieta povolebné rokovania s každou politickou stranou.


15 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

K nehode došlo mimo obývanej časti mesta.


10 h

Dominoval SMER, do parlamentu by sa dostala aj Republika.


23 h

SMER jednoznačne dominoval, OĽANO a priatelia by sa nedostali do parlamentu.


SME.SK 23 h

Jedného mandátu sa bude musieť vzdať.


18 h

Blogy SME

 1. Elena Antalová: Všetci dobrí rodáci?
 2. Miroslav Lukáč: Rôzne. Slovenskí otroci si nenechali vziať otroctvo. Naďalej sa chcú klaňať cárovi, cisárovi, Bohu a mamonu.
 3. Ivan Mlynár: Bratia Česi pozor, už to na Slovensku buchlo.
 4. Vladimír Krátky: Pellegrini argumentuje ako narkobarón !
 5. Anton Kaiser: Po stopách dávnej minulosti I.
 6. Jiří Ščobák: V parlamentě jsou mimochodem také dva poslanci Za ľudí
 7. Pavel Macko: Poďakovanie za podporu a spoluprácu
 8. Rastislav Puchala: Som občanom Stredozeme
 1. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 84 223
 2. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 41 150
 3. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 29 631
 4. Michal Feik: Možno veriť predvolebným prieskumom? 27 539
 5. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 27 466
 6. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď 15 772
 7. Soňa Bulbeck: Umieráčik za Slovensko 13 967
 8. Ján Valchár: Načo je Rusku Sevastopol? 7 734
 1. Jiří Ščobák: V parlamentě jsou mimochodem také dva poslanci Za ľudí
 2. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
 6. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
 7. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu