LEŠTINY. „Stromy sme vypiľovali pre bezpečnosť cestnej premávky,“ povedal Jozef Oršuliak, riaditeľ oravského závodu Správy ciest Žilinského samosprávneho kraja. „Rozhodol o tom Obvodný operačný štáb zimnej údržby. Roky sa o stromy nikto nestaral, konáre zasahovali do cesty a suché pri búrke na ňu padali. Ovocné stromy boli staré a choré.“
Súhlas na výrub stromov dala aj starostka Vyšného Kubína Viera Juráková i starosta Leštín Ján Brašeň. „Dnes je tam prales, ktorý ohrozuje vodičov,“ povedal Brašeň.
Nemá to hlavu ani pätu
Proti vypíleniu stromov sa však zdvihla vlna odporu. Pílam padali za obeť nielen staré ovocné stromy, ale aj vŕby, jelše, liesky, jednoducho všetko, čo rástlo na okraji cesty a pri potoku.
Podľa občanov pilčíci miestami vyčistili priestor neprimerane ďaleko od cesty. „Ak sa má rúbať, tak premyslene,“ hovorí Miloš Majda, profesionálny ochranca prírody. „Toto nemá ani hlavu ani pätu. V jarnom období treba zistiť, ktoré stromy sú vitálne, choré označiť, vypíliť a dosadiť druhé.“ Pri obhliadke Majda zistil, že niektoré boli úplne zdravé. Podľa neho mala zničená aleja stromov viacero pozitívnych funkcií.
„Bola to vyhlásená cyklotrasa s nádherným prostredím. Keď stromy vypília, nastane nárast teploty o šesť až deväť stupňov Celzia. Na horúcom asfalte nikto nevydrží. Stromy zároveň pôsobia ako protihluková bariéra, zachytávajú prach a korene spevňujú okraje ciest. Keď začnú hniť, pri dažďoch sa zem dá do pohybu.“
Pílenie stromov stopli
Po niekoľkých dňoch práce zastavili približne v polovici. Miloš Majda sa s Jozefom Oršuliakom boli spoločne pozrieť, či je taký rozsah prác opodstatnený. „Dohodli sme sa, že sa vypília len staré, suché konáre zasahujúce do cesty,“ povedal Majda. „Ďalšie pílenie by malo pokračovať na etapy podľa potreby, pričom zničenú zeleň má nahradiť nová výsadba. Som rád, že sme našli spoločnú reč a zvíťazil zdravý rozum.“