Až sedem z deviatich poslancov obecného zastupiteľstva vyslovilo starostovi nedôveru. O jeho osude rozhodnú občania na Bielu sobotu 7. apríla v referende. Starosta sa odvolal na prokuratúre i súde.
BABÍN. „Nemôžme si v demokratickom štáte vysloviť svoj názor,“ povedala poslankyňa obecného zastupiteľstva Terézia Vlčáková. „Starosta podáva trestné oznámenia na občanov. Išli sme na rannú poradu a poslal nás preč. Ja som to formulovala tak, že nás vyhodil. Podal trestné oznámenie na mňa, za to, že som to takto prezentovala. Verejne som sa mu ospravedlnila a slovíčko som zmenila na poslal preč.“
Starosta hovorí, že nie je pravda, že si ľudia nemôžu vyjadriť svoj názor. „Len nech to urobia slušne a bez zavádzania.“
Poslanci verzus starosta
„Poslanci a občania sú nespokojní, s predchádzajúcim starostom bola iná, oveľa lepšia komunikácia,“ povedal poslanec Ján Barťák.
„Niektorí noví poslanci sa cítia preťažení tým, že ich občania stále oslovujú s problémami,“ povedal Peter Laťák, ktorý zároveň zvoláva kvôli referendu verejný hovor. Tvrdí, že ako starosta trávi veľa času s vybavovaním dotácií a riešením problémov s mrazmi, snehom a nedostatkom vody.
„Je prirodzené, že občania sú v takýchto ťažkých časoch podráždení. Zároveň sa zatiaľ ešte s poslancami spolu učíme presadzovať veci cez lepšie argumenty. A ja ako vycibrený obchodník viem argumentovať, to ich môže hnevať. Nič nové pod slnkom, ak nám v obci dlho pravidelne netiekla voda, poslanci sa pokúsili vyhlásiť referendum o mojom odvolaní."
Starosta pravidelne organizuje verejné hovory, komunikuje s ľuďmi cez noviny, uverejňuje videozáznamy zo zastupiteľstiev. „Mám otvorené dvere aj po pracovnej dobe, kedy riešim problémy občanov a prirodzene, ako koniec koncov všade, je malá skupinka ľudí, ktorým vadí môj novátorský manažérsky štýl práce. Ale odlišný štýl práce nie je porušením zákona a ani hriechom.“
Kto upravil uznesenie?
Terézia Vlčáková poukázala na údajne nezákonne upravené uznesenie, v ktorom poslanci mali schváliť financovanie projektu pre divadelníkov z Babína vo výške 700 eur. V konečnej zápisnici je však uvedených tisíc eur. „Starosta nepoužil právo veta a niekto sumu prepísal bez nášho vedomia.“
Na toto obvinenie starosta reagoval, že v zápise uznesení č. 9/2011 je na strane 4 overovateľmi z radov poslancov Kubasovou a Bukovským ich vlastnoručnými podpismi overená suma 1000 eur.
„Je zodpovednosťou overovateľov, teda poslancov overiť správnosť údajov. Prepis z ručne písaných poznámok do zápisu s uzneseniami robí referentka obecného úradu Bukovská. Ako starosta zodpovedám a podpisujem overovateľmi overené a podpísané zápisy z uznesení. Je úsmevné, že poslanci sa mi snažia prišiť svoje vlastné konanie ako moju chybu. Ale to nech posúdia príslušné orgány, sme predsa v právnom štáte. Alebo nie?“
Jedným z nespokojných občanov je František Bohucký. Vyčíta starostovi, že aj od starých babiek, ktoré sa chcú s ním porozprávať na ulici a vyriešiť svoj problém, vyžaduje, aby sa objednali cez internet.
„Do práce chodievam pešo, často a rád sa zhováram so staršími, veď aj moja mama má viac ako 70 rokov. Viem ich vypočuť už bez objednania.“
Na zistenie, kde je pravda, Babínčania možno použijú najlepší detektor lži – referendum. Bude ich stáť viac ako osemtisíc eur.