ZÁZRIVÁ. Orlí samec sa vyliahol vlani v polovici mája v Chránenej krajinnej oblasti Horná Orava. Ako slabšie z dvoch mláďat by pre kainizmus v hniezde neprežilo.
Orlíča skončilo v Záchrannej stanici v Zázrivej, kde dostalo meno Urban.
Najväčší samec
Dva mesiace vychovávala orlíka adoptívna matka Zoja.
Vedúci zázrivskej stanice Metod Macek ho potom odviezol na Moravu – Urban sa stal súčasťou moravsko-slovenského projektu Návrat orla skalného do Českej republiky.
Na slobodu odletel z vypúšťacej voliéry v Beskydách. Monitorovali ho vďaka mikročipu pod kožou s kombinovanou satelitno-rádiovou vysielačkou.
„S váhou 3590 gramov bol najväčším samcom projektu,“ povedal šéf Petr Orel. „Už druhý týždeň po vypustení lovil drobné hlodavce, po niekoľkých týždňoch sa osamostatnil úplne.“
Ešte v bezpečí. V náručí záchrancu zvierat Metoda Maceka.
Osem brokov v tele
Urban sa zdržiaval najmä na území Moravsko-sliezkeho kraja, niekoľkokrát si zaletel do Poľska.
Jeho náhla nehybnosť koncom siedmeho kalendárneho týždňa vyhnala pracovníkov Záchrannej stanice v Bartošoviciach do terénu.
Kadáver (uhynuté telo) orla našli zamrznuté pod snehom neďaleko poľskej obce Pruchna, 63 kilometrov od miesta vypustenia.
Veterinárne vyšetrenie potvrdilo, že život dravca ukončila poľovnícka brokovnica – v tele mal osem olovených brokov s veľkosťou 3,5 milimetra.
V tejto súvislosti moravskí ochranári podali trestné oznámenie, dúfajúc, že „Poliaci budú úspešnejší ako v obdobných prípadoch ich českí kolegovia“.
Koniec. Orol z Oravy neprežil vo voľnej prírode ani pol roka.
Nevzdajú to
„Najpravdepodobnejšia je averzia voči predátorovi,“ myslí si o motivácii páchateľa Metod Macek. Zisk trofeje alebo náhoda sú málo pravdepodobné.
„Sme poriadne znechutení, ale budeme pokračovať. Viaceré z dvadsiatich orlov, ktoré sme vypustili do voľnej prírody, už hniezdia.“
Zo štyroch adoptívnych detí orlice Zoje ostala nažive už iba najstaršia Kika. Orava zahynula po otrave, Nika zrejme zabil elektrický prúd a Urbana zatiaľ neznámy strelec.