Pondelok, 2. október, 2023 | Meniny má Levoslav

Dve popravy a viac ako stoštyridsať rokov väzenia

Na oknách lieseckého kostola sú vyobrazení dvaja mladí vojaci. Bojovníci proti komunizmu, ktorých popravila štátna bezpečnosť. Liesečania sa o nich dozvedeli vďaka bývalému správcovi farnosti Štefanovi Komovi.

Vitráž v lieseckom kostole. Zdobí ju aj dvojica Bernard Jaško a Pavol Kalinaj.Vitráž v lieseckom kostole. Zdobí ju aj dvojica Bernard Jaško a Pavol Kalinaj. (Zdroj: NAĎA KALIŠOVÁ)

LIESEK. Dvaja ružomberskí vysokoškoláci natočili jedinečný dokumentárny film. Hlavnými hrdinami sú Bernard Jaško a Pavol Kalinaj. Dokument 22 hláv si pred týždňom pozreli aj Liesečania. Dôvod? V dedine roky žije Štefan Koma, rímskokatolícky kňaz, ktorý jedného z hrdinov osobne poznal. Práve on pred rokmi inicioval, aby vitráže kostolných okien vyplnila aj dvojica bojovníkov proti komunizmu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Porozprávali sme sa s autormi, režisérom Matúšom Demkom a kameramanom Jakubom Krškom, aj s niekdajším lieseckým farárom.

SkryťVypnúť reklamu

Prečo práve takýto dokumentárny film?

- Matúš Demko: Impulz prišiel po pietnej spomienke, 60 rokov od popravy Jaška a Kalinaja, ku ktorej došlo 17. februára 1951. Udalosť sprítomňuje zopár pamätných tabúľ, ktoré však spoza chladného kameňa málokomu povedia čosi osobnejšie. Dokumentárny film sa zdal byť vhodným spôsobom, ako príbeh preniesť do podoby, v ktorej ju môže prijať verejnosť i dnes.

- Jakub Krška: Na Slovensku jednoznačne chýbajú dokumentárne filmy o skutočných hrdinoch. Tým sa úcty veľakrát nedostáva a zabúda sa na nich. Preto sme sa rozhodli oživiť príbeh dvoch policajtov – hrdinov a katolíkov, aby slúžili ako vzor pre všetkých.

Čím vás zaujali hlavní hrdinovia a ako ste sa dostali k informáciám o nich?

- Matúš Demko: Najlepším zdrojom informácií bola publikácia historika Vladimíra Palka ml. Z nej sme získali základný rámec, do ktorého sme vložili vyjadrenia odborníkov, historikov a spomienky rodinných príslušníkov. Tie boli azda najvzácnejšie a najcitlivejšie. Zrejme sme boli prví, ktorí príbuzných oslovili. Sme radi, že sa nám podarilo nájsť a osloviť rodiny a príbuzných štyroch hlavných hrdinov Jaška, Kalinaja, Hajdina a Uhrína.

SkryťVypnúť reklamu

- Jakub Krška: Zaujali ma vernosťou ku katolíckej cirkvi, ochotou obetovať život za blížneho. Keďže pôsobili v zbore národnej bezpečnosti, začali režim rozožierať z vnútra. Ich osud bol krutý, mal slúžiť ako memento pre ostatných príslušníkov Zboru národnej bezpečnosti, aby sa to nezopakovalo.

Prečo názov 22 hláv?

- Matúš Demko: Nebadane pripomína Hellerovu knihu Hlava XXII. Pre nás je to slovná hračka, ktorá však súvisí s 22 odsúdenými vo vykonštruovanom súdnom procese z novembra 1949. Bolo to 22 hláv, 22 mladých mužov, ktorí sa odvážne vzopreli komunizmu.

gnfnfgnf

Autori s Kalinajovou dcérou. Vľavo Jakub Krška, vpravo Matúš Demko, v strede Beatrix Smerekovská, dcéra Pavla Kalinaja. FOTO: IVO MIŠÍK

- Jakub Krška: Niektorí sa medzi sebou ani nepoznali, no všetci boli odsúdení na tvrdé a dlhé tresty. Dokopy až na 144 rokov väzenia nútených prác.

SkryťVypnúť reklamu

Čo bolo na tvorbe filmu najzaujímavejšie, najťažšie? Ako dlho trvala?

- Matúš Demko: Príprava filmu trvala rok. Od prvotnej myšlienky, spracovania námetu, prípravy scenára až po konečné premietnutie, symbolicky 17. februára v ružomberskom kine. Najťažšie bolo prekonať chvíle únavy, alebo sklamanie z vecí, ktoré sa nám nevydarili podľa predstáv. Ale podarilo sa. Zaujímavé bolo všetko - debaty s historikmi, stretnutia s príbuznými, návštevy miest, kde Jaško, Kalinaj, Hajdin, Uhrín a ďalší pôsobili, pracovali, žili. Mohli sme sa vcítiť do ich príbehu. Dojímala ma otvorenosť, štedrosť a pohostinnosť príbuzných. Sú to skvelí ľudia, ostávajú verní odkazu svojich otcov, starých otcov, ujov.

- Jakub Krška: Chodili sme po celom Slovensku a zbierali výpovede. Najťažším pre mňa ako kameramana bol výber správnych ilustračných záberov. Vo filme nenájdete archívne či historické zábery. Najzaujímavejšie bolo stretnutie s dcérou popraveného Pavla Kalinaja, ktorá za nami prišla až z nemeckého Frankfurtu. Bolo to nezabudnuteľné stretnutie.

O čom je film?

- Matúš Demko: Vo filme 22 hláv nájde divák príbeh esenbákov, ktorí konali podľa svojho svedomia, napriek tomu, že komunistický režim od nich požadoval totálnu poslušnosť. Príbeh je pretkávaný výpoveďami historikov a fakty sú dopovedané rozprávaním ľudí z rodín, ktorí utrpenie bývalého politického zriadenia zažili na vlastnej koži.

- Jakub Krška: Ak ide o ľudský život, treba sa riadiť svedomím a vierou, nie pravidlami a nariadeniami. Presne to spravili Jaško a Kalinaj. Ešte ako mladíci sa dostali k tajným správam o prenasledovaní katolíckej cirkvi a perzekúciám. Rozhodli sa, že získané ďalekopisy odovzdajú kompetentným, napríklad biskupovi Michalovi Buzalkovi. Na ich činy sa po krátkom čase prišlo a zaplatili za ne životom. Obesili ich. Počas natáčania sme prešli skrz-naskrz celé Slovensko. Rodiská oboch hrdinov v Černovej a Bijacovciach, ich pôsobisko v Bratislave, Moravský svätý Ján, oravský Liesek, väzenie v Leo-poldove či Prievidzu.

Aký bol váš cieľ, zámer? Podarilo sa ho naplniť?

- Matúš Demko: Cieľom bolo priniesť doteraz málo známy príbeh, ktorý mal naveky zostať za bránami Justičného paláca. Po knižnom spracovaní konečne prišlo aj dokumentárne a filmové, ktoré tento príbeh sprístupňuje ďalším záujemcom. Je na divákovi, čo v ňom vyvolá.

- Jakub Krška: Konečný výs-ledok predčil všetky naše očakávania. Nedúfali sme, že film nadobudne také rozmery. Samozrejme, bez pomoci mnohých by sme to nedosiahli.

Prečo ste sa rozhodli prísť s ním aj do Liesku?

- Matúš Demko: V miestnom kostole je na vitráži zachytený aj osud Jaška a Kalinaja ako novodobých svätcov. Bola to priam povinnosť a česť prísť do tejto krásnej obce, kde si pripomínajú ľudí odinakiaľ.

- Jakub Krška: Liesek nás zaujal sklenenou vitrážou. Použili sme ju ako hlavný grafický a propagačný motív nášho dokumentu.

Ako si spomínate na Bernarda Jaška?

- Štefan Koma: Mal o šesť rokov viac, neboli sme kamaráti. Nemal som možnosť, pretože on bol starší a vtedy to bolo iné ako dnes. Cez ich dvor sme však často chodievali do poľa. Bol to veľmi tichý dvor, nikdy som tam nepočul hádku. Boli to dobrí a vzácni ľudia, aj keď žili v chudobe. Bernard bol tichý chlapec, rád lyžoval.

Pred pár rokmi sme dokonca prišli do rodiny. Synovec si zobral za manželku Bernardovu neter. Dlho som nevedel, čo urobil a čo sa mu stalo, bol som v tom čase v pracovnom tábore. Dozvedel som sa to až po rokoch.

Najčítanejšie na My Orava

Komerčné články

 1. Na nechránenom školskom dvore namerali v lete až 60 stupňov
 2. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
 3. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
 4. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
 5. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
 6. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
 7. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
 8. Všetkým lepí pred voľbami
 1. Zubár rovná sa neznesiteľné utrpenie? Nemusí to tak byť
 2. Svetový deň srdca v Nemocnici AGEL Košice-Šaca
 3. List moruše bielej pomáha znižovať hladinu cukru v krvi
 4. Zlato z malého futbalu aj plážového volejbalu
 5. Vďaka Blue Berry™ si užívam život naplno!
 6. V sobotu môžete urobiť dobrú voľbu! Union víta nových poistencov
 7. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
 8. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
 1. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku! 23 199
 2. Všetkým lepí pred voľbami 13 436
 3. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí 9 109
 4. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 6 350
 5. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa? 4 976
 6. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne 4 649
 7. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 4 566
 8. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy 4 240

Blogy SME

 1. Ján Serbák: Víťazom volieb je Peter Pellegríni
 2. Otilia Horrocks: Zopár miliónov na realizáciu košického parku, ktorý vzíde z prianí účastníkov dotazníka, tak propaguje svoj zámer Radnica Košíc.
 3. Alec Borový: Chorý muž na Dunaji
 4. Milan Buno: Aj to transrodové dievča je predsa človek... | 7 knižných tipov
 5. Michael Achberger: Kľúčové cviky na boj s celulitídou: Krok za krokom k hladšej pokožke
 6. Elena Antalová: Všetci dobrí rodáci?
 7. Miroslav Lukáč: Rôzne. Slovenskí otroci si nenechali vziať otroctvo. Naďalej sa chcú klaňať cárovi, cisárovi, Bohu a mamonu.
 8. Ivan Mlynár: Bratia Česi pozor, už to na Slovensku buchlo.
 1. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 84 284
 2. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 41 180
 3. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 28 554
 4. Michal Feik: Možno veriť predvolebným prieskumom? 27 559
 5. Soňa Bulbeck: Umieráčik za Slovensko 25 955
 6. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 24 875
 7. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď 15 685
 8. Ján Valchár: Načo je Rusku Sevastopol? 7 751
 1. Jiří Ščobák: V parlamentě jsou mimochodem také dva poslanci Za ľudí
 2. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
 6. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
 7. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Orava - aktuálne správy

Výhru Habovky v Rabči režíroval Miloš Bútora (pri lopte).

Sedem zápasov najvyššej oravskej súťaže prinieslo v uplynulom kole až 39 gólov.


4 h
Námestovčania (v bielom) museli doma skloniť hlavy pred výborne hrajúcimi futbalistami Sniny.

Oravské Veselé si prehralo zápas už v prvom polčase.


15 h
Voliči poslali do slovenského parlamentu troch Oravcov.

Niektorí získali tisíce hlasov, iní stovky, ďalší desiatky.


16 h
Igor Janckulík bude jediným Oravcom v slovenskom parlamente.

Neodmieta povolebné rokovania s každou politickou stranou.


18 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

K nehode došlo mimo obývanej časti mesta.


13 h

Na mieste zasahovalo viac ako 20 hasičov.


TASR 13 h

Dominoval SMER, do parlamentu by sa dostala aj Republika.


1. okt

SMER jednoznačne dominoval, OĽANO a priatelia by sa nedostali do parlamentu.


SME.SK 1. okt

Blogy SME

 1. Ján Serbák: Víťazom volieb je Peter Pellegríni
 2. Otilia Horrocks: Zopár miliónov na realizáciu košického parku, ktorý vzíde z prianí účastníkov dotazníka, tak propaguje svoj zámer Radnica Košíc.
 3. Alec Borový: Chorý muž na Dunaji
 4. Milan Buno: Aj to transrodové dievča je predsa človek... | 7 knižných tipov
 5. Michael Achberger: Kľúčové cviky na boj s celulitídou: Krok za krokom k hladšej pokožke
 6. Elena Antalová: Všetci dobrí rodáci?
 7. Miroslav Lukáč: Rôzne. Slovenskí otroci si nenechali vziať otroctvo. Naďalej sa chcú klaňať cárovi, cisárovi, Bohu a mamonu.
 8. Ivan Mlynár: Bratia Česi pozor, už to na Slovensku buchlo.
 1. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 84 284
 2. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 41 180
 3. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 28 554
 4. Michal Feik: Možno veriť predvolebným prieskumom? 27 559
 5. Soňa Bulbeck: Umieráčik za Slovensko 25 955
 6. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 24 875
 7. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď 15 685
 8. Ján Valchár: Načo je Rusku Sevastopol? 7 751
 1. Jiří Ščobák: V parlamentě jsou mimochodem také dva poslanci Za ľudí
 2. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
 6. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
 7. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu