ORAVSKÁ POLHORA. Rodina je zúfalá. Každý rok ten istý problém - vytopené zadné stavy aj pivnice.
Vyčistili len časť
„Ráno sme tu mali pol metra vody,“ povedala v stredu predpoludním pani Anna. „Pomaly odteká, ale stále je všetko zatopené.“ Manželia si rodinný dom postavili pri humnách, ktoré kedysi patrili družstvu. Dve z nich odkúpili na hospodárske účely. „Platíme dane, ako každý. Neznamená, že keď sú budovy staré, sú zároveň aj nevyužité. No ktosi zrejme ten pocit má.“
Voda sa na ich pozemok vylieva z neďalekého potoka. Problémy s ním majú každý rok. Pôvodne tiekol inou trasou. Roky je však presmerovaný pomedzi rodinné domy. Približne pred rokom obec jeho spodnú časť vyčistila. Zhora však ani nevidno koryto. „Je úplne zanesené, zarastené, roky ho nikto nečistil. Takto sa robí na Slovensku. Tí, ktorí majú peniaze, si porobia, obyčajný človek sa však musí trápiť,“ hovoria.
Oravskopolhorský starosta Peter Horváth prisľúbil bager, ktorý mal potok vyčistiť. V stredu sa ho však manželia nedočkali. Pokazil sa. Obec čakala na ďalší z Ružomberka. Prišiel vo štvrtok. „Potok vyčistil, voda už do dvorov netečie,“ povedal starosta.
Zatopené zvieratá
Štyri dni predtým mala tá istá rodina vo dvore meter vody. Kravy v humne boli po bruchá vo vode. Sliepky sa utopili. Majitelia neboli doma, zvieratá zachraňovali príbuzní.
Pre nedávno narodené teľa musel ísť Annin švagor do stajne na traktore. Studenou vodou by pešo neprešiel. Keby ho tam nechal, pravdepodobne by neprežilo. „Aj kravy museli sušiť, lebo by zdochli,“ hovorí domáca. V stajni je elektrina. „Je zázrak, že to nezoskratovalo a nevyhoreli sme,“ hovorí Annin manžel.
Voda zničila detské bicykle, kočíky, vo vode plávali zemiaky, drevo v kotolni, sčasti bola zatopená aj pec. „Nemôžeme kúriť, ani prať. Navlhnutá je väčšina balíkov sena, ktoré manžel celé leto pripravoval. Je to hrozné.“
Manželia sa obávajú silnejšieho oteplenia. V dedine je stále veľa snehu. „Vyzerá to tak, že nás bude topiť až do konca zimy.“