Historia parochialis ecclesiae Habovkaensis bola jednou z prvých knižných publikácií na Orave, ktorá detailne popisovala cirkevné dejiny farnosti. Vyšla v roku 1998. Teraz k nej pribudla i monografia obce.
HABOVKA. Všetko sa to začalo ešte v roku 2000, keď habovskí urbarialisti potrebovali dokumentáciu k niektorým pozemkom. V bytčianskom archíve objavili zaujímavé veci. Obec sa rozhodla vydať svoje dejiny knižne.
Historici začali pátrať v archívoch, odborníci mapovať živú i neživú prírodu, chodiť medzi ľudí, zanietenci zbierať staré fotografie.
Zo stránok rozsiahlej publikácie vystupuje najmä človek. Kniha popisuje jeho prácu, životné osudy, kultúru, začlenenie do spoločenského života a filozofiu. Veľkú hodnotu majú aj súpisy rodov. Sú dobrým východiskom pre súčasných obyvateľov dediny k hľadaniu svojich koreňov.
Rany osudu
Od roku 1588, je to rok najstaršej písomnej zmienky o dedine, sa toho na tomto kúsku zeme udialo veľa. Do života Habovčanov výrazne zasiahlo vypálenie osady litovskými vojskami v roku 1683. V neustálom strachu žili aj v ďalších desaťročiach, odolávali vpádom povstalcov i cisárskych vojsk.
Keď sa situácia ako tak upokojila a dedina sa pozviechala, prišli tzv. zamrznuté roky. V júni 1715 mrzlo, padal sneh a zima prišla už v septembri. Roľníci nemali čím kŕmiť dobytok, ten hynul. Ľudia zomierali od hladu, šírili sa choroby. Rok 1716 bol taký istý.
V histórii obce je neprehliadnuteľná i katastrofická povodeň v auguste 1813. Prívaly vody úplne zmenili korytá potokov, zborili kostol, školu, faru a okolo 40 domov.
Kedysi a dnes
Prvých obyvateľov osady v Studenej doline poveril zemepán aj ochranou hraníc Uhorského kráľovstva. Mali strážiť verejné cesty pred zbojníkmi, sprevádzať kupcov a pocestných, ktorých im určil. Mohli nosiť zbraň, mali vlastnú samosprávu so súdnou právomocou. Chovali ovce a dobytok.
Odvtedy uplynulo viac ako štyristo rokov, dnes má podroháčska Habovka takmer 1400 obyvateľov. Mnohé rodiny pred pár desaťročiami nahradili salaše, maštale a humná penziónmi, turistický ruch výrazne pomohol rozvoju obce.