VATIKÁN. Kardinál Antonelli z Pápežskej rady pre rodinu, arcibiskup Fisichella z Pápežskej rady pre novú evanjelizáciu, Flaminia Giovanella z Justície et Pax, Ignacio Carrasco de Paula z Pápežskej Akadémie pre Život a Mate Mupendawatu z Pápežskej rady pre zdravotníctvo rokovali v prvom februárovom týždni s členmi reflexnej skupiny Anima. Europoslancov prijal aj arcibiskup Mamberti, minister zahraničných vecí Svätej Stolice.
Hovoríme s europoslancom Miroslavom Mikolášikom.
Čo je poslaním skupiny Anima?
- V Bruseli je oficiálne zastúpenie katolíckych biskupských konferencií členských štátov, teda aj Slovenska. Zastrešuje ju organizácia Comece, ktorú vedie kňaz Piotr Mazurkiewicz. Táto organizácia vytvorila reflexnú skupinu Anima, som jej členom. Ľudia z tejto skupiny sa pravidelne stretávajú a pracujú na legislatívnom procese pripravovaných nariadení a usmernení, o ktorých hlasuje Európsky parlament. Sú v nich často ustanovenia, ktoré ovplyvňujú budúce legislatívne prostredie v závažných otázkach ako je rodina, zamestnanosť, chudoba, sociálne vylúčenie.
Riešime aj bioetické otázky výskumu, napríklad v oblasti kmeňových buniek, otázky ľudskej dôstojnosti, úcty k životu, eutanázii, poskytovania zdravotníckych služieb v katolíckych zariadeniach, prenasledovania kresťanov v Európe a vo svete. Ako angažovaný veriaci politik sa podieľam na ovplyvňovaní prijímanej európskej legislatívy. Snažím sa, aby rešpektovala každú ľudskú osobu. A práve vatikánski hodnostári prejavili živý záujem túto skupinu poslancov prijať, oboznámiť sa s jej aktivitami a ponúknuť jej prípadnú spoluprácu.
Na akých konkrétnych krokoch ste sa dohodli?
- Oblastí na spoluprácu je veľa. Napríklad Anima organizuje v marci tohto roku Týždeň za život - sériu štyroch konferencií na pôde Európskeho parlamentu. Vystúpia na nej výskumníci, právni experti, sociológovia, štatistici, demografi, politici, lekári na tému človek a jeho poslanie. Aj my, europoslanci, organizujeme občiansku iniciatívu za uzákonenie pracovného voľna v nedeľu. Aby nedeľa bola dňom venovaným rodine, vzťahom s ľuďmi, telesnej regenerácii a hodnotám. A s tým vystúpime v máji tohto roku na medzinárodnej konferencii o rodine v Miláne, ktorú organizuje Vatikán v roku výročia vydania Encykliky
Rodinné spoločenstvo. Spolupracovať budeme aj na poli biológie a bioetiky, v otázkach ochrany prenasledovaných kresťanov vo svete, odstránenia chudoby a sociálneho vylúčenia, ale aj v ďalších oblastiach.
Poznajú vatikánski kardináli a arcibiskupi Slovensko?
- Ale áno. Keď som sa predstavil ako europoslanec zo Slovenska, tak na viacerých dikastériách sú aj slovenskí experti. Dobré meno našej krajine robí napríklad Ján Ďačok v Akadémii pre život. Som rád, že arcibiskup Fisichella, ktorý stál dvadsať rokov na čele najväčšej univerzity v Ríme, Gregoriálnskej univerzity, príde ešte tento mesiac na pozvanie Konferencie biskupov Slovenska do Bratislavy, a to už v novej funkcii – na čele tzv. ministerstva pre Novú evanjelizáciu sveta.