TRSTENÁ. Objekt vlhne, sochy sa rozpadávajú, predošlé úpravy neboli urobené odborne. Brána aj kamenné oplotenie kostola sú zapísané v zozname národných kultúrnych pamiatok. Ich zlý stav konštatovali po obhliadke pamiatkari, treba ich reštaurovať.
Mestský skvost
Vstupná brána do kostola, pochádzajúca z obdobia renesancie, patrí medzi architektonické skvosty mesta. Je to dvojpodlažná budova s dvoma priechodmi, na poschodí bol kedysi mestský archív.
Jej súčasťou sú sochy sv. Antona Paduánskeho a sv. Anny s malou Pannou Máriou. Osadené boli neskôr, v 19. storočí a pochádzajú zrejme z dielne kamenárov Belopotockých z Oravského Bieleho Potoka. „Mimoriadne hodnotnými architektonickými prvkami sú dva kamenné renesančné portály, zaklenutie priechodov na prízemí a miestnosti na poschodí,“ povedala Jana Piecková z Krajského pamiatkového úradu (KPÚ) v Žiline.
Socha sv. Anny sa rozpadáva.
Na fasáde brány sú slnečné hodiny, na ktorých bol kedysi popri nečitateľnom nápise napísaný rok 1637. Správny čas už roky neukazujú. „V minulosti, pri inštalovaní vianočnej výzdoby, sa porušil sklon gnómonu,“ uvádza sa v správe z mestského úradu. „Jeho koniec by mal smerovať k severnému pólu tak, aby bol rovnobežný so zemskou osou. Treba ich nastaviť podľa zimného času a zabezpečiť gnómon proti manipulácii.“
Prípravné práce
Samotným prácam musí predchádzať reštaurátorský výskum a návrh na reštaurovanie. Dokumenty zhodnotia rozsah poškodení, spôsob odstraňovania sekundárnych zásahov, určia reštaurátorské postupy a vhodné materiály.
Mesto, prípadne farnosť, musí pred reštaurovaním pripraviť aj projekt, v ktorom musí byť riešené odstránenie nadmernej vlhkosti.
„Vzhľadom na charakter, kvalitu, pamiatkové hodnoty a súčasný stav renesančnej vstupnej brány s kamennými portálmi a sochami bolo jednoznačne určené obnoviť pamiatku reštaurátorským spôsobom,“ povedala Piecková.
Na reštaurovanie treba podľa predbežných odhadov viac ako 60-tisíc eur.