Zvýšená teplota je vždy signálom, že niečo v tele nie je v poriadku. Horúčka je normálny prejav prirodzenej obrany organizmu.
Teplota medzi 36 a 37 stupňov Celzia je normálna, od 37 do 38,5 je zvýšená teplota, medzi 38 a 40 ide o horúčku, od 40 stupňov vysokú horúčku. Vyššia teplota je životu nebezpečná, môže vyvolať kŕče s bezvedomím, hlavne u detí. Zvýšená teplota nás nemá vyplašiť, treba ju sledovať. Čím menšie dieťa, tým viac pozornosti a opatery. Nie-len že sa cíti zle, je aj vystrašené. Treba si ho pritúliť a upokojiť, posilňuje to obranyschopnosť.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Príčinou zvýšenej teploty býva najčastejšie prechladnutie alebo infekcia. Môže to byť chrípka, zápal hrdla, priedušiek, pľúc, močových ciest, ženských orgánov alebo rozsiahlejšie infekcie rán. Zriedkavo môže horúčku vyvolať aj otrava.
Šťava z paradajky
Pri horúčke treba mať k dispozícii dostatok tekutín – najlepšie čerstvé riedené ovocné šťavy alebo čaje. Vhodnou bylinou je kvet bazy čiernej, lipy, šalvie, harmanček, bazalka lekárska, fialka trojfarebná, nátržníky. Na potenie sa hodia čaje z prvých dvoch bylín. Priaznivo pôsobí aj lyžica šťavy z čerstvej paradajky viackrát denne. Vyššiu teplotu môžeme znížiť liekmi.
Odjakživa sa používala kyselina salicylová, ktorá sa vyskytuje v kôre vŕby bielej. U nás ju obsahuje acylpirín. V posledných rokoch je obľúbené používanie paralenu. Účinná látka paracetamol má vedľajšie účinky, ale pri krátkodobom užívaní nehrozí nič.
Psychická pohoda
Miestnosť s chorým treba vetrať, samozrejme, keď tam pacient nie je. Nemá byť prekúrená.
Na radiátor môžeme dať vlhké plachty. Prepotené lôžkoviny treba prezliecť. Strava má byť ľahká, pričom treba rešpektovať aj nepochopiteľné chute. Pokiaľ, samozrejme, nemá pacient chuť na alkohol, čo by mu neprospelo. Zdôrazňujem psychickú pohodu, najmä u detí.
Autor: MUDr. Svatava Žáková