DOLNÝ KUBÍN. Modré gymnázium v Dolnom Kubíne vyšlo spoza tieňa stromov. Štyri smreky a lipu odpílili Technické služby v poslednú januárovú sobotu. Desiatky rokov staré drevo poslúži ako palivo v dennom centre Kotva I.
Iniciatívni hygienici
Regionálny úrad verejného zdravotníctva počas kontrol v roku 1995, 2000, 2008 a 2009 opakovane upozorňoval gymnázium na nedostatočnú intenzitu osvetlenia v triedach. Žiadal nápravu. Vyčistenie či výmena krytov na svietidlách, osvetľovacích trubíc a doplnenie chýbajúcich svetelných bodov pomohlo viac-menej kozmeticky.
Triedam tienili vysoké stromy, no žiadosť o ich vypílenie mesto v roku 2008 zamietlo. S odôvodnením, že „sú súčasťou námestia už desiatky rokov a dotvárajú jeho charakter.“
Zmeniť veľkosť okien na historickej budove, postavenej v roku 1894, zas nepovolil Krajský pamiatkový úrad v Žiline.
„Charakter námestia a architektúra sú dôležitejšie ako zdravie mládeže,“ povedal regionálny hygienik Jozef Kereškéni.
Osvetlenie učební sa stáva predmetom korešpondencie medzi úradom verejného zdravotníctva a Žilinským samosprávnym krajom, ktorý je zriaďovateľom gymnázia.
Výsledky meraní
Intenzitu umelého osvetlenia v rokoch 2009 a 2010 zmerali tri akreditované inštitúcie. Požadovaná osvetlenosť pre triedu je minimálne 300 luxov. Skúšobné laboratórium úradu v Žiline nameralo v učebni ruského jazyka 98 luxov, v kvarte 156, v druhej B 173. Z ôsmich meracích miest nezodpovedalo norme šesť učební.
„Prispejte k zabezpečeniu výchovy a vzdelávaniu detí v zdravotne vhodnom prostredí,“ vyzýval v januári 2011 Kereškéni radnicu v opakovanej žiadosti o výrub stromov. Nech sa výrok "Absolventi gymnázia sú vzdelaní a inteligentní, ale slepí nestane po rokoch skutočnosťou.“
Očná lekárka Paulína Svrčková v tejto súvislosti pripúšťa skôr zrakovú únavu ako anatomické poškodenie zraku.
Desiatky rokov staré stromy spred budovy skončili v peci.
FOTO: ŠTEFAN DÚHA
Mesto ustúpilo
Práve výsledky troch nezávislých meraní podnietili nové vedenie mesta k zmene rozhodnutia bývalého. „Až 16 meracích miest z 27 nevyhovovalo požadovaným parametrom,“ povedal hovorca radnice Jozef Kaščák.
Mesto povolilo vypílenie stromov vlani v marci, pričom určilo aj termín – obdobie vegetačného pokoja, od októbra 2011 do marca 2012. Šesť tují zboku vypílili Technické služby ešte na jeseň, posledných päť stromov koncom januára.
„Správca verejnej zelene uskutoční náhradnú výsadbu, a to päť kusov nízkych okrasných drevín, najneskôr do 31. mája,“ dodal Kaščák.
Čo si myslia študenti
Betka: Hrozné, skoro som nenašla vchod, bola som úplne dezorientovaná. Nie je to pekné, ale bolo to potrebné. Aby náhodou nespadli. A korene už dvíhali budovu.
Darina: Triedu mám na inej strane. Keď idem okolo, vyzerá to strašne. Všade sú piliny. Vraj majú robiť novú fasádu a možno aj vpredu bude zelená trávička. Či to bude pekné alebo nie, ja už budem inde.
Jakub: Je tam viac svetla, menej sa trápia oči. Asi to bude lepšie.
Andrej: Naša trieda je z inej strany. V každom prípade to so stromami vyzeralo lepšie. Bol som nemilo prekvapený, keď som to prvýkrát videl.
Jakub: Všetci sa zhodujú, že teraz to vyzerá ako vo väzení. Budova je stará, stromy to aspoň troška zakrývali.
Adam: Mám triedu zboku, kde boli tuje. Odkedy ich vyrúbali, učí sa mi lepšie. Teraz škola vyzerá strašne, ako bez života. Vôbec sa mi to nepáči.
Najkrajšia budova
„Keď som pred štyridsiatimi rokmi prišiel, už tu boli,“ hovorí riaditeľ gymnázia Peter Hacaj na margo veku vypílených stromov.
„Sme radi, že sú preč, znepríjemňovali nám život. V šiestich triedach sme museli svietiť od prvej po poslednú hodinu. Boli vyššie ako budova. Suché konáre, lámané silným vetrom, ohrozovali žiakov. Okrem toho stromy poškodzovali budovu. Pre korene sme museli robiť nové podlahy, vlhla fasáda. O jej oprave som hovoril minulý týždeň s predsedom ŽSK Jurajom Blanárom. Na jar dáme priestor do poriadku. Myslím si, že s parčíkom bude gymnázium najkrajšou budovou na námestí.“
Hygienici boj o zdravie študentov dotiahli do úspešného konca a preto im patrí aj posledné slovo: „Nariadime opätovné merania osvetlenia s cieľom posúdiť účinnosť vykonaných opatrení,“ povedal Jozef Kereškéni.