Piatok, 24. marec, 2023 | Meniny má Gabriel

Do Rakúska za prácou, naspäť s manželom

Predávať ruky s čistou hlavou je lepšie, ako predávať lacno hlavu.

Pri najväčšom tirolskom jazera nie je núdza ani o prácu, ani o oddych.Pri najväčšom tirolskom jazera nie je núdza ani o prácu, ani o oddych. (Zdroj: ARCHÍV JS)

MEDZIBRODIE NAD ORAVOU. Stalo sa to v hoteli pod rakúskymi Alpami. Umývač riadu sa zahľadel do chyžnej. Vzali sa vlani, po trojročnej známosti. Vladimir Nikolajevič Smirnov z ukrajinského Žitomiru a Jana z Medzibrodia. V Rakúsku žil desať rokov, jeho žena o polovicu menej. Na Oravu prišli v októbri. Len čo si nájdu novú prácu, vrátia sa späť.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Istota je všetko

Vladimir je vyštudovaný historik. Na rodnej Ukrajine mu najviac prekáža neistota. „Dnes sedíš v base, zajtra si prezident. A naopak. Bezdomovec nemá kde prespať. Úrad ti nájde prácu, ale za 30 eur. Keby som chcel robiť kariéru, ostal by som doma. No radšej sa budem živiť rukami v Rakúsku, ako predávať doma hlavu zadarmo, veď docent na vysokej škole zarába 150 eur. Chcem mať pokoj a normálnu rodinu. Kto má istotu, má všetko. Tu viem, že keby sa mi niečo stalo, moje deti od hladu nezomrú. U nás túto istotu nemám.“

SkryťVypnúť reklamu

Preč odišla aj jeho mama. Desať rokov robila v Ríme opatrovateľku, môže sa tam kedykoľvek vrátiť. Vladimir v Rakúsku začínal na zeleninovej farme.

„Nemám pätnásť ani dvadsať. Mladý človek má v hlave obrazovky, nimi sa riadi. S pribúdajúcim vekom sa priority zmenia. Na Orave som rád, dobre sa tu žije.“

Nikto neprišiel ostať

Jana pracovala ako predavačka v Oravskom Podzámku. Do Rakúska odišla s bývalou spolužiačkou. Zarobiť si, ostať neplánovala. „Každý sa chce vrátiť domov. No stále sa to mení. Dnes si poviem, že ešte rok a za mesiac skončím. Nikdy neviete, čo vám napadne. Únava i psychika robia svoje.“

Sezónni pracovníci bývajú na hotelovej ubytovni, po jednom, po dvoch. Za ubytovanie ani za stravu neplatia. V hoteli pre 250 ľudí robia šesť dní do týždňa po osem a pol hodiny. Jana začína o siedmej, zvyčajne končí o piatej. Hostia sú rôzni. Najväčší neporiadok je po Holanďanoch. „Neviete, či máte upratovať alebo radšej zavrieť dvere. Ale tringelty nechávajú. Aj lístočky s poďakovaním za pekne ustlané postele.“

SkryťVypnúť reklamu

K nákupom cez voľno Jana v lete pridáva turistiku. V Achensee pri najväčšom tirolskom jazere je vždy čo robiť.

Mozog treba šetriť

Potrebné minimum – tak manželia hodnotia úroveň znalosti nemčiny. Štvrtinu personálu v hoteli tvoria Slováci – jeho útrobami sa preto nesie nemčina i slovenčina. „Keď som niečo potrebovala, slovenské kolegyne mi pomohli. Vždy sa niekto našiel, kto mi rozumel.“

Argument, že lepšia znalosť jazyka znamená lepšiu prácu, Vladimír spochybňuje. „Čo je lepšia práca? Pomocník kuchára, ktorému rozkazuje 16-ročný chlapec, ktorý ledva skončil školu? Alebo šéf zmeny, ktorý nesie za všetko zodpovednosť? Ako umývač riadu som sám sebe pánom. Jazyk ovládam tak, ako potrebujem. Keď idem na úrad, pozriem si, čo mi tam treba. Mozog nie je smetný kôš. Treba ho šetriť, všetko tam nevojde.“

SkryťVypnúť reklamu

Chlieb a hry

Jane chýbajú šiesti súrodenci. Pozrieť ju v druhom domove bol zatiaľ iba synovec. Vladimir je jedináčik. Z Ukrajiny si necháva posielať knihy, dévédéčka s tamojšími seriálmi a filmovými novinkami a lieky – v lekárni predávajú antibiotiká ako celaskon. Z Oravy do Rakúska najčastejšie cestujú korbáčiky, chlapom borovička a cigarety. Ušetriť sa dá. Jana si občas kúpi oblečenie, kozmetiku či voňavku. Vladimir veľa nemíňa.

Medzinárodná hotelová láska spôsobila rozruch. Ako všetko nové. „Keď si ľudia zvyknú na robotu, nudia sa. Chlieb majú a preto potrebujú hry, všetko ich zaujíma.“

Vzťah spočiatku tajili, sami nevedeli, čo z toho napokon vzíde. Túžia po deťoch, Vladimir po dvojičkách. Veľké plány si nerobia. „Čím viac človek plánuje, tým menej toho vyjde.“

Papierovačky súvisiace so slovensko-ukrajinským manželstvom majú chvalabohu za sebou. Hoci s nálepkou prisťahovalec, pracovať chcú zatiaľ v Rakúsku. Dúfajúc, že pod šéfom, ktorý ich bude považovať za ľudí, nie za svine. Najdôležitejšie je, že sa vždy majú kde vrátiť.

Hladní alebo chorí

Spoločné Vianoce v tirolskom Achensee boli pracovné. Ako manželia mali Vianoce hneď dvakrát. Najprv v Medzibrodí, pekne po kresťansky. Za druhými, pravoslávnymi, cestovali na Ukrajinu. Deväťsto kilometrov dva dni vlakom. „Nemáme priame spoje,“ vysvetľuje Vladimir. „U nás vlak chodí naopak, aby Nemci neprišli.“

Medzibrodčanka v živote nevidela taký veľký potravinový trh – iba mäso predávali na ploche veľkej ako námestie na Bysterci. „Žasla som, čo všetko tam majú.“

Prekvapili ju aj plné reštaurácie a bary. Za osem dní sa s biedou nestretla, jej muž tvrdí, že vďaka sviatkom. „U nás sú všade potraviny a lekárne. Vyzerá to tak, že všetci sú hladní alebo chorí. Len pri mojom dome je 14 potravín, tri nonstop. Tri lekárne, jedna nonstop. A dvaja notári, neviem, čo robia.“

Tucet jedál

„Nie som zvyknutý mať na večeru chody,“ hovorí Vladimir. „U nás je cez sviatky stále plný stôl vareného jedla.“

Večer 6. januára je svätý, nie štedrý. Jedlá sú pôstne vrátane ryby, zato 12 druhov. Obdobou oblátok s medom je kuťa – pšeničná kaša s medom, makom a hroznom. Večerajú dlhšie, darčeky si nedávajú. „Polnočná je pre fanatikov. Normálni ľudia idú do kostola až ráno. Koledovanie je v móde, zvyk udržiavajú najmä mladí. Nechodia iba po rodine, ale od domu k tomu. Zaspievajú, čosi zjedia, čakajú peniaze. Lepšie neotvoriť,“ konštatuje Ukrajinec.

Ryba pod kožuchom

Janu na Ukrajine šokoval sviatočný stôl. „My sa najeme, popraceme a dáme na stôl chlebíčky. Tam je varené na stole stále. Každý má pred sebou tanier a ponúkne sa, kedy chce. „Lebo u nás sa bez jedla nepije, bez jedla pijú iba alkoholici,“ skáče manželke do reči Vladimir.

„Veľmi mi chutila rybacina,“ pokračuje Jana. „Polievka, ryba v paradajkovom pretlaku a pod kožuchom. Sleď, majonéza, uvarené pokrájané zemiaky, majonéza, mrkva, majonéza, cibuľa, navrch cvikla, s majonézou. Nechá sa odstáť, vynikajúce.“

Sladké je torta

Vladimirovi oravská kuchyňa chutí. Na halušky s bryndzou a koložvársku kapustu nedá dopustiť. Tradičné slovenské jedlo nechýbalo ani na štedrovečernom stole. „U nás je kapustnica, halušky s bryndzou a ryba so šalátom,“ hovorí Jana. Pre manžela z cudziny je ale nepochopiteľné pečenie – doma a vo veľkom. „Koláče kupujeme. A najmä tortu. Tú nosíme aj na návštevu. Je veľmi sladká, až príkra – pasuje k horkému čaju.“

Ani vaječný likér, ani punč, ani grog. Na Ukrajine sa pije vodka, pivo a polosladké víno, najlepšie gruzínske. A arménsky koňak.

Najväčší sviatok

„U nás ľudia uznávajú dva sviatky, vlastné narodeniny a Silvester,“ hovorí Vladimir. V posledný deň roku, si postavia stromček, deti dostanú darčeky od Deda Mráza. Ostatní členovia rodiny si na ne nepotrpia. Korene okázalého slávenia Silvestra siahajú do bývalého režimu.

„Veriaci si pripomínali Vianoce potichu. A komunisti sa rozhodli urobiť zo Silvestra hlavný sviatok. Pretrvalo to dodnes. Keď sa kohokoľvek opýtate, aký je najväčší sviatok, odpovie vám, že Silvester.“

Najčítanejšie na My Orava

Inzercia - Tlačové správy

  1. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
  2. Developer ITB pomáha naplniť túžbu po vlastnom bývaní
  3. Ako sa vás dotknú nasledujúce mesiace? Predpovedajú traja odborníci
  4. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá
  5. Prvá banka spustila pravidelné investovanie do ETF fondov
  6. Dostupný elektromobil podľa Volkswagenu? Privítajte ID.2all!
  7. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz
  8. Ako môžu elektromobily znížiť náklady vašej firmy?
  1. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá
  2. Marec, poberaj sa, starec - do dôchodku na úrovni
  3. Už 110 rokov súčasťou každej domácnosti. ALPA oslavuje jubileum
  4. Lekárka z Ameriky: Kvalita medicíny v Šaci na mňa zapôsobila
  5. Výšku finančných darov zvolili zákazníci Tesca vo Zvolene
  6. Najväčší súboj obnovených pamiatok prebieha online
  7. KOSIT i v tomto roku podporí upratovanie v Košiciach
  8. Počasie láka do prírody. Zodpovední majú v batohu tieto 2 veci
  1. Čím je Azúrové pobrežie tak príťažlivé? Zistíte po pár chvíľach 9 073
  2. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz 8 049
  3. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť 5 407
  4. Doba nízkych úrokov je späť. Garantovaná hypotéka 1,49% 4 591
  5. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife 3 760
  6. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 790
  7. V malej obci na Kysuciach vyučujú s modernými technológiami 2 449
  8. Katka so vzácnym ochorením: Rozhodla som sa, že deti mať nebudem 1 140

Blogy SME

  1. Peter Kubica: O bežeckých otlakoch
  2. Martin Sústrik: Michail Saakašvili: Wunderkind boja proti korupcii (I.)
  3. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (24. - 30.3.1923)
  4. Irena Šimuneková: Náučný chodník Vojšín 2.
  5. Irena Šimuneková: Náučný chodník Vojšín
  6. Julius Kravjar: Slovensko a akademická sloboda: ako sme na tom v porovnaní so svetom?
  7. Ľubomír Maretta: Práca
  8. Miriam Studeničová: Pravda o strážnych anjeloch a o ich pomoci v dňoch očisty
  1. Radko Mačuha: V Moskve nie je všetko s kostolným poriadkom. 8 323
  2. Martin Kugla: Nenechajte Valla zničiť Petržalku! 6 504
  3. Matúš Baňas: Reforma vzdelávania na Slovensku - poďme spáliť aj posledné zvyšky toho dobrého, čo v slovenskom školstve ostalo 6 273
  4. Radovan Čipka: Podceňujeme intelekt tých, čo píšu "pekný chlapi" 3 429
  5. Ján Valchár: Gáaga! Gáaga! (plus ruský útok na Avdijivku) 2 863
  6. Magdaléna Cifrová: Konečne potrestaný pedagóg na VŠVU a aké dôležité je ospravedlniť sa 2 812
  7. Viktor Pamula: Spolky v Spišskej Novej Vsi II 2 361
  8. Michal Uherčík: Veľké riešenie alebo veľké fiasko. Parkovacie domy v Martine. 2 290
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  2. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
  3. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
  4. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
  5. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
  7. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
  8. Monika Nagyova: Máte v okolí ľudí posadnutých upratovaním? Niet im pomoci.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Orava - aktuálne správy

Nehralo sa vôbec v rukavičkách. Fotka je zo zápasu Kňazov Spišskej diecézy (v čiernom) a družstvo OB Liesek Trstená.

Prvý ročník vyhralo spoločné družstvo Liesku a Trstenej.


15 h
Rad ukrajinských žien a detí, ktoré čakajú v rade na materiálnu pomoc v Námestove.

Prinášame kompletné tabuľky oravských samospráv aj s pridelenými sumami.


18 h
Liesek (v červenom) a Vavrečka (v modrom) sa stretnú proti sebe hneď v druhom jarnom zápase.

V kluboch sme sa pýtali na hráčske i realizačné zmeny, zimnú prípravu a ambície do jarnej časti.


23 h
Šimon Jozef Šimánek.

Na súťaži Enersol sa Šimon Jozef Šimánek prebojoval do celoslovenského kola.


22 h

Blogy SME

  1. Peter Kubica: O bežeckých otlakoch
  2. Martin Sústrik: Michail Saakašvili: Wunderkind boja proti korupcii (I.)
  3. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (24. - 30.3.1923)
  4. Irena Šimuneková: Náučný chodník Vojšín 2.
  5. Irena Šimuneková: Náučný chodník Vojšín
  6. Julius Kravjar: Slovensko a akademická sloboda: ako sme na tom v porovnaní so svetom?
  7. Ľubomír Maretta: Práca
  8. Miriam Studeničová: Pravda o strážnych anjeloch a o ich pomoci v dňoch očisty
  1. Radko Mačuha: V Moskve nie je všetko s kostolným poriadkom. 8 323
  2. Martin Kugla: Nenechajte Valla zničiť Petržalku! 6 504
  3. Matúš Baňas: Reforma vzdelávania na Slovensku - poďme spáliť aj posledné zvyšky toho dobrého, čo v slovenskom školstve ostalo 6 273
  4. Radovan Čipka: Podceňujeme intelekt tých, čo píšu "pekný chlapi" 3 429
  5. Ján Valchár: Gáaga! Gáaga! (plus ruský útok na Avdijivku) 2 863
  6. Magdaléna Cifrová: Konečne potrestaný pedagóg na VŠVU a aké dôležité je ospravedlniť sa 2 812
  7. Viktor Pamula: Spolky v Spišskej Novej Vsi II 2 361
  8. Michal Uherčík: Veľké riešenie alebo veľké fiasko. Parkovacie domy v Martine. 2 290
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  2. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
  3. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
  4. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
  5. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
  7. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
  8. Monika Nagyova: Máte v okolí ľudí posadnutých upratovaním? Niet im pomoci.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu