NÁMESTOVO. Oravské lesy sú odpradávna známe krásou lesných porastov, mohutnosťou smrekov a jedlí, rozmanitosťou drevín a plnosťou lesných plodov, húb, rastlín a živočíchov.
Akcia námestovského odštepného závodu (OZ) štátneho podniku Lesy SR zaujala na celom Slovensku.
Hľadajú konkurenciu
„Oravci si oddávna veľké a významné stromy ctili,“ hovorí Jozef Brunčák z námestovského Odštepného závodu štátneho podniku Lesy SR. „Nepochybujem, že každý lesník a vlastník takýto strom silne vnútorne vníma, rád sa niečo o ňom dozvie a uchová si ho v pamäti.“
V Medzinárodnom roku lesov zaevidovali organizátori akcie už desiatku velikánov, veria, že záujem o zviditeľnenie ďalších potrvá aj naďalej. „Zatiaľ nemáme v evidencii naj stromov smrekovca, lipu a ďalšie dreviny. Najmä borovica hľadá konkurenta.“
Oravskí lesní velikáni si zaslúžia ochranu. Vyžaruje z nich sila ďalej žiť a prežiť, napriek všetkému, čo im príroda, ale najmä človek, neustále stavajú do cesty. Stávajú sa zaujímavým a obohacujúcim prínosom v kaleidoskope zaujímavostí prírody Oravy.
Rekordérov lesníci označia tabuľkou a symbolicky pokrstia priliehavým menom.
Zaujímavosť z histórie
V historických záznamoch nenachádzame údaje o najobjemnejších stromoch minulosti, ale za pozornosť stojí zmienka v Kavuljakovej knihe Oravský komposesorát (1930), že v roku 1877 bola v obvode zákamenskej lesnej správy (LS) zoťatá 400-ročná jedľa vysoká 53 metrov s priemerom v prsnej výške 217 centimetrov. „V múzeu oravského zámku je výrez kmeňa jedle s priemerom 144 centimetrov a počtom letokruhov 403,“ dodal Jozef Brunčák.