ROHÁČE. Na miestach, kde môžu lavíny ohroziť ľudí, ich horskí záchranári odstreľujú. V Roháčoch je kritický najmä Spálený žľab, lavína z neho môže spadnúť až na zjazdovku lyžiarskeho strediska.
Silná tlaková vlna
„Keď napadne naraz veľa snehu a silno fúka, hrozí samovoľný pád lavín,“ hovorí Rastislav Šroba, horský záchranár zo Zverovky. „Treba ich odstreľovať, aby sneh schádzal dole postupne, nie naraz.“
Prvú lavínu tohtoročnej zimnej sezóny spustili záchranári predminulú nedeľu. Hore bola nulová viditeľnosť a fúkal silný vietor. Na jednu stranu žľabu nahádzali ručné granáty, v hluku a šere však nevideli, či lavínu odtrhli alebo nie. Odtrh našli až v pondelok ráno. V stredu naložili väčšie nálože, dokopy približne päť kíl trhavín na druhú stranu.
„Postup je vždy ten istý. Bezpečným úsekom vyjdeme hore, urobíme si štandy v skalách alebo v kosodrevine, na lanách spustíme kolegu, ktorý na svah naukladá nálože. Nasadíme ich na drevenú tyč, aby boli aspoň meter nad snehom. Vtedy tlaková vlna pôsobí na masu zhora, sneh akoby usadol, nestabilné vrstvy sa odtrhnú a dajú do pohybu.“ Po výbuchu spravidla nasleduje lámanie snehových dosiek. Nie vždy však musí lavína spadnúť. Vtedy je sneh dobre naukladaný a svah bezpečný.
Niekde na vlastné riziko
Narábať s trhavinou vo vysokohorskom teréne môžu len záchranári so špeciálnymi školeniami. Základné školenie o lavínach musia mať všetci. V skupine nesmie chýbať pyrotechnik a lavínový špecialista. Na Zverovke je pyrotechnikom Rudolf Žuffa, špecialistami sú Rastislav Šroba, Peter Paľa a Branislav Jurina.
FOTO: VLADIMÍR ŽUFFA
Odstrel lavín robia horskí záchranári sporadicky, podľa počasia. Situáciu však monitorujú stále. Pevnosť snehových vrstiev určujú špeciálnymi sondami. Výsledky hlásia kolegom zo strediska lavínovej prevencie, ktorí podľa nich vyhlasujú stupeň lavínového nebezpečenstva.
Ak by sa v najbližších dňoch výrazne oteplilo, situácia na horách by sa ešte zhoršila. Zatiaľ relatívne sypký sneh by namokol, oťažel. Lavíny by padali častejšie.
Na Salatíne, v Roháčskej doline či na Volovci horskí záchranári lavíny technicky nespúšťajú. Lyžiari tam chodia na vlastné riziko. „Každý svah je iný, niekde môže byť štvorka, inde nižší stupeň. Najlepšie je, ak nám skialpinista zavolá a my mu povieme, kde je bezpečne.“
Tragické štatistiky
Najväčšie lavínové nešťastie v oravskej časti Západných Tatier sa stalo na Silvestra v roku 2005 v Spálenom žľabe. Pod masami snehu vtedy zahynulo sedem z ôsmich českých turistov. Osudným sa im stalo, že si postavili bivak priamo v nebezpečnom žľabe. Je to piate najväčšie nešťastie na Slovensku. Najhoršie bolo v dvadsiatych rokoch v osade Rybô v Starých Horách. Lavína zmietla niekoľko rodinných domov. Zahynulo osemnásť ľudí, z toho pätnásť detí.
Do histórie sa čiernymi písmenami zapísal aj rok 1968. Lavína na Kubínskej holi zasypala 53 lyžiarov. Šiestich českých študentov, ktorí tam boli so spolužiakmi a učiteľmi na lyžiarskom výcviku, sa zachrániť nepodarilo.
Posledné dva roky v Roháčoch väčšie lavíny nespadli. V horách bolo málo snehu. Aj tak v nich však zahynulo niekoľko turistov. „Hoci strhli menšie snehové dosky, sneh ich nezasypal. Podľahli zraneniam, ktoré utrpeli pri pádoch,“ povedal Šroba.