TVRDOŠÍN. Od novembra minulého roka platí novela cestného zákona, podľa ktorej je každý vodič pred jazdou povinný odstrániť z auta sneh.
Vodiči o zmenách vedia
Povinnosť sa nevzťahuje len na osobné autá, ale aj nákladné. Očistiť pritom nestačí iba sklá či spätné zrkadlá. Sneh nesmie byť na streche, policajti môžu dať pokutu aj za zasnežené a nečitateľné evidenčné číslo.
„Za neodstránenie kusov ľadu a snehu z vozidla a z nákladu hrozí vodičovi bloková pokuta vo výške šesťdesiat eur, v rozkaznom konaní až sto eur,“ povedal Štefan Dlugoš, riaditeľ Okresného dopravného inšpektorátu v Dolnom Kubíne.
Veronika zo Zábiedova jazdí často. O novej povinnosti vie. Počula o nej v televízii, upozornili ju aj známi. „Sneh na kapote je nebezpečný, lebo ho môže kedykoľvek sfúknuť na autá za vami,“ hovorí. „Potom má s tým človek zbytočné opletačky.“
Roman z Nižnej je vodič z povolania. Čisteniu strechy od snehu sa nebráni, dôležité je to najmä pre bezpečnosť. „Policajti však môžu pokutovať aj za neočistenú značku a svetlá. No aby som každých desať kilometrov pozeral, či náhodou nemám špinavé číslo, to mi pripadá trochu postavené na hlavu.“
Kamionisti občas lezcami
S odstránením snehu zo strechy osobného auta by majiteľ nemal mať problém. Ako však čistia vodiči kamióny a veľké nákladiaky? „Vyleziem hore, najskôr metlou zhodím sneh skraja, potom si na vrch naukladám dosky, aby som očistil aj zvyšok,“ povedal majiteľ nákladného auta.
„Vysokozdvižným vozíkom sa dostaneme hore a zametáme,“ hovorí kamionista. „Keď je kamión v garáži, alebo je príves prázdny, ešte sa to dá. Sneh zhodíme aj zvnútra. Očistiť ho kdesi v cudzine, kde vodič desať hodín stojí a za ten čas mu zasype celý príves, je ťažké aj nebezpečné. Je dosť diskutabilné, či by za to mali policajti pokutovať, keď si vodič pri čistení môže ublížiť. Na druhej strane však vieme, že padajúci sneh a kusy ľadu ohrozujú ostatných vodičov.“