TRSTENÁ. Podávanie vakcíny proti tuberkulóze (TBC) bolo jedným zo siedmich povinných očkovaní detí, ktoré sú prevenciou pred desiatimi infekčnými ochoreniami, napríklad tetanom, záškrtom, čiernym kašľom, mozgovou obrnou, osýpkami či pneumokokmi. Keďže je epidemiologická situácia vo výskyte tuberkulózy priaznivá, očkovanie proti nej zo zoznamu vypadlo.
Za aj proti
Názory na povinné očkovanie sa rôznia. Niektorí rodičia sú za, iní zásadne proti. „Len jedno z našich detí nemáme zaočkované proti tuberkulóze,“ hovorí Eva z Trstenej. „Keď sa narodilo, robili mu testy. Podľa výsledkov mu vakcínu pichnúť nemohli. Keby sa v našom okolí TBC objavila, musí ihneď k lekárovi. Bolo to dobré, očkovanie malo zmysel.“
Veronika z Rabče nie je proti očkovaniu ako takému. Vadí jej však, že ju lekári neinformujú, čo sa vo vakcíne spolu s očkovacou látkou nachádza, aké sú možné nežiaduce účinky. „Nie som presvedčená, že očkovanie má v súčasnosti taký význam, ako sa mu prisudzuje,“ hovorí. „Neverím očkovacím vakcínam. Zľakla som sa, keď sa nášmu dvojmesačnému synovi zapálilo miesto, kde ho očkovali. Lekári povedali, že je to bežné, no neupokojili ma.“
Ľuboslava zo Zábiedova sa povinnému očkovaniu nebráni. „Keby som dieťa nedala zaočkovať a ochorelo by na niektorú z povinne očkovateľných chorôb, vyčítala by som si to.“ Všetko však podľa nej treba robiť s mierou. „Niektorí rodičia to v súčasnosti s prevenciou preháňajú,“ povedala.
Do šiesteho týždňa
Úrad verejného zdravotníctva dal výnimku nezaočkovaným deťom narodeným koncom minulého roka. „Ak majú rodičia záujem dať svoje dieťa zaočkovať proti tuberkulóze, môžu tak urobiť do konca šiesteho týždňa novorodenca,“ píše úrad v stanovisku vyvesenom na dverách trstenskej gynekológie.
V novelizovanej vyhláške sú aj ďalšie zmeny. Detskí lekári sú po novom povinní evidovať počty odmietnutí a každé hlásiť regionálnemu úradu verejného zdravotníctva. „Ak rodičia bez preukázania závažných zdravotných alebo iných lekárom zdôvodnených prípadov odmietnu povinné očkovanie dieťaťa, dopúšťajú sa priestupku na úseku verejného zdravotníctva,“ hovorí hlavný hygienik Gabriel Šimko.
Príslušný úrad verejného zdravotníctva si na základe hlásenia lekára pozve rodiča dieťaťa, aby ho informoval o význame očkovania a rizikách hroziacich v prípade nezaočkovania. „Ak zákonný zástupca naďalej trvá na odmietnutí povinného očkovania, rieši to regionálny úrad priestupkovým konaním,“ povedal Šimko.