A hoci vysoké horúčky, teda 38 až 40 stupňov Celsia, jeden z príznakov chrípky, majú len niektorí, do ambulancie so slovami mám chrípku chodia všetci. Chcú antibiotiká.
Treba vedieť, že chrípka ako taká spočíva v celkovej vyčerpanosti, prejavuje sa bolesťami svalov a kĺbov, človek je ako zbitý palicami a nevládze. V takom prípade treba užiť liek na zníženie horúčky, vypiť čo najteplejší čaj, ktorý navodzuje potenie, napríklad z kvetu bazy čiernej alebo lipy, a šup do postele.
Samozrejme, že sa treba čo najlepšie prikryť teplou prikrývkou, dobré je zakryť hlavu froté uterákom a nadýchať si podeň.
Keď sa nám začne rosiť tvár, vystrčíme nos, aby sa nám ľahšie dýchalo a dopotíme sa. Po vypotení sa prezlečieme do suchého oblečenia, prikrývku aj vankúš obrátime a zostaneme ešte ležať. Potenie opakujeme buď v ten istý alebo ďalší deň.
Vhodnou tabletkou na potenie je Acyplyrin alebo Anopyrin, obsahujú kyselinu acetylosalicylovú, ktorá sa nachádza v kôre vŕby bielej. V posledných rokoch je obľúbený aj Paralen a jemu príbuzné lieky, ktoré obsahujú paracetamol, ale veľmi odporúčam, aby si každý prečítal priložený informačný leták, sú tam zaujímavé veci. Ak leták priložený nie je, dobré je si informácie prečítať na internete.
V prípade prechladnutia alebo chrípky je hlavnou liečbou pobyt na lôžku a potenie. Liek, ktorý nás pri chrípke alebo prechladnutí v priebehu dňa postaví na nohy, neexistuje. Antibiotiká dávame len v prípade komplikácií chrípky, ako je napríklad zápal pľúc.
Pri chrípke ale ani pri prechladnutí nie je správne sa premáhať a pokračovať v bežných činnostiach. Jednak pre možné komplikácie, ktoré nás môžu postihnúť, jednak pre zbytočné vyčerpávanie sa a roznášanie choroby medzi ešte zdravých ľudí.
Ak sa zdravotný stav nezlepšuje alebo dokonca zhoršuje, je bezpodmienečne nutné navštíviť lekára.
Autor: MUDr. Svatava Žáková