BRATISLAVA. Nový rok môže byť veľmi ťažký, podobne ako to bolo v roku 2009, no môže byť aj podstatne lepší, než sa očakáva.
Ekonómovia pripúšťajú oba scenáre najmä pre veľkú neistotu, čo sa bude diať v eurozóne a s nemeckou ekonomikou. Viacerí zatiaľ veria, že bude mierne rásť, preto by ani Slovensko nemalo spadnúť do recesie.
Ktorá alternatíva preváži, bude závisieť aj od toho, či nervozita na finančných trhoch poľaví, alebo naopak ešte výraznejšie stúpne.
Práca a platy
Občanov však zaujíma najmä to, či budú mať v roku 2012 prácu a koľko za ňu dostanú zaplatené. Predpovede pre zamestnanosť nie sú v tomto roku práve najlepšie.
„Z minulosti vidíme, že rast slovenskej ekonomiky výraznejšie pod tromi až štyrmi percentami nepostačoval na ďalšiu tvorbu pracovných miest,“ hovorí analytik VÚB Andrej Arady. Najlepšie prognózy hovoria o raste HDP o 1,8 percenta.
Viaceré odhady hovoria o poklese zamestnanosti zhruba na úrovni pol percenta. Inak povedané, nové pracovné miesta nevzniknú a ešte ubudnú.
Nezamestnanosť sa tak nezníži. Analytička Slovenskej sporiteľne Mária Valachyová očakáva jej ďalší rast nad štrnásť percent. Vlani dosiahla miera nezamestnanosti podľa predpokladov 13,3 percenta.
Nominálne mzdy by mali rásť rýchlejšie ako inflácia. Reálne platy by mali rásť, no nie viac ako o jedno percento. Platy však neporastú v štátnej správe či v niektorých odvetviach, kde sa ráta s poklesom výroby.
Rast platov však môže skresliť aj prepúšťanie. „Napríklad v roku 2009 pod vplyvom prepúšťania najmä menej kvalifikovaných prišlo k štatistickému rastu platov. Na výplatných páskach si našli zamestnanci len sotva vyššie sumy,“ hovorí analytička Poštovej banky Eva Sadovská.
Ceny porastú menej
Nižší ekonomický rast predpokladá aj pomalší rast cien. Ekonómovia odhadujú tohtoročnú infláciu na úrovni 2,5 až tri percentá, kým vlani rástli spotrebiteľské ceny približne o štyri percentá.
Energie zostanú jednou z tých položiek, ktoré najviac potiahnu infláciu. Plyn od januára zdražie v priemere o 5,5 percenta, vodné o 4,9 a stočné o 4,7 percenta. Za elektrinu si priplatíme v priemere viac o dve percentá.
Potraviny by nemali zdražieť zasa o sedem percent tak ako vlani. Analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák nepredpokladá, že by ceny potravín stúpli o viac ako dve percentá. Napríklad preto, že ceny poľnohospodárskych komodít pred koncom roka klesali.
„Rast cien potravín by sa mohol spomaliť, ale na druhej strane môže byť stále jednou z najrýchlejšie rastúcich zložiek,“ tvrdí zase analytik ČSOB Marek Gábriš.
Neisté je aj to, aký bude vývoj kurzu eura a či sa okolité meny budú oproti tej našej oslabovať, alebo nie. Euro sa včera podľa portálu patria.cz oslabilo na najslabšiu úroveň za desať rokov, keď stálo menej ako sto jenov.