BRATISLAVA. Zámery zasahovať do návrhu zákona, ktorý má zvýšiť platy zdravotných sestier a pôrodných asistentiek, poslanec Peter Markovič (SDKÚ), člen parlamentného výboru pre zdravotníctvo, nepodporí.
Prerozdeľovanie nikomu nepomôže
Normu, ktorá má sestrám garantovať plat od 640 do 928 eur, zákonodarcovia v decembri posunuli do druhého čítania a mala by začať platiť od apríla 2012.
Poslanec Ľudovít Kaník z rovnakej strany ako Markovič však podľa Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) chce, aby bol balík určený v rozpočte na navýšenie miezd sestier rozdelený aj medzi ostatné zdravotnícke povolania, ktorých je asi dvadsať.
„Mrzí ma, že o päť minút dvanásť prichádzajú návrhy, ktoré môžu ohroziť celý návrh zákona aj ťažko vyrokovanú dohodu so SKSaPA,“ povedal Markovič.
Myslí si, že sestry vyjednávali veľmi seriózne, boli ochotné počúvať argumenty a pristúpiť na kompromis. „Návrh podporím v takom znení, ako je pripravený. Prerozdeľovanie balíka určeného sestrám nepomôže nikomu," zdôraznil. Platy ďalších kategórií zdravotníkov by sa podľa neho mali riešiť koncepčne.
Fér je myslieť aj na ostatných
Nápad rozdeliť balík financií určený na platy sestier aj pre iné zdravotnícke povolania Kaník v decembri odôvodňoval tým, že nie je fér zvýšiť platy jednej skupine zdravotníkov a na ostatných nemyslieť. "Hľadáme riešenie ako zvýšiť platy aj ostatným zdravotníckym zamestnancom. Je to zhruba dvadsať- možno až 30-tisíc ľudí,“ povedal pred Vianocami Kaník, ktorý už o návrhu rokoval s komorou sestier.
SKSaPA poslancova iniciatíva nemilo prekvapila a v prípade, že ju zákonodarcovia schvália, pohrozila tvrdšími krokmi, ktoré by mohli vyústiť až do podávania výpovedí. Prezidentka komory Mária Lévyová povedala, že vyčlenením finančných zdrojov z celkového objemu 64 miliónov eur na 20 ďalších povolaní by sa absolútne nepodarilo uspokojiť požiadavky žiadnej strany, žiadneho zdravotníckeho pracovníka.