ZÁZRIVÁ. Prvá písomná zmienka o malej valaskej obci, založenej na území panstva Oravského hradu s približne 200 obyvateľmi, pochádza z roku 1556, no odvtedy sa rozrástla na 11 osád. V 70. rokoch 20. storočia mala viac ako 4100 obyvateľov a bola tak najväčšou obcou na Orave.
Počet obyvateľov Zázrivej poklesol na súčasných 2720. Základnú školu navštevuje 275 detí, materskú 62.
"Aj v našich školských zariadeniach sme pocítili úbytok žiakov, no verím tomu, že postupom času sa ľudia z miest začnú v čoraz väčšej miere vracať do dedín, kde je život určite neporovnateľne zdravší a pokojnejší," povedal starosta Zázrivej Matúš Mních.
Oproti mnohým iným obciam, ktoré tvoria dve-tri ulice, si len údržba viac ako 60 km ciest, ktoré spájajú jednotlivé osady, vyžaduje obrovské finančné prostriedky. K tomu treba prirátať náklady na verejné osvetlenie a podobne.
"Preto musíme s rozpočtom narábať veľmi obozretne. Ako sa zvykne hovoriť, aby sa aj tá posledná babka z najvzdialenejších kopaníc vedela dostať na nákupy, do kostola, k lekárovi."
Vizitkou obce je centrum. Padne ihneď do oka každému návštevníkovi. "Ani v našom prípade to nie je inak, preto sme z vlastných zdrojov opravili tretinu námestia. Budeme v tom pokračovať napriek tomu, že obec v predchádzajúcom volebnom období prepásla príležitosť získať nenávratný príspevok z eurofondov v rámci Programu rozvoja vidieka. V hlavách nám driemu ďalšie rozvojové projekty, ale v tejto neistej dobe musíme byť opatrní."
Veľmi citlivou témou všetkých Zázrivčanov je záchrana ruín starého barokového kostolíka, ktorý ešte v roku 1934 vážne poškodil požiar a odvtedy čaká na zásadnú opravu.
"Prednedávnom sa nám podarilo získať menší grant, oslovujeme potenciálnych sponzorov a ľudí, ktorí by mohli prispieť aspoň prácou," povedal projektový manažér obce Karol Karcol. "Po etapách chceme minimálne zasanovať obvodové múry, aby sa nerozpadli a neohrozovali ľudí, ktorí radi vyhľadávajú túto vzácnu pamiatku našej histórie."