Z latinčiny acus znamená ihla, puncto pichanie. Základom liečby je stará čínska filozofia. Podľa nej svet a všetko v ňom existuje na základe rovnováhy dvoch princípov - jang a jin. Tieto dve zložky tvoria podstatu akejkoľvek existencie. Ich rovnováha vždy značí optimálny stav, jeho nerovnováha značí narušenie celej existencie.
Princípu jang sa pripisuje všetko kladné - plus, teplo, muž, aktivita, hore, energia, duševno, duté orgány (tenké a hrubé črevo, žalúdok, žlčník, močový mechúr, obal srdca). Princípu jin vždy opak - mínus, chlad, žena, pasivita, dolu, hmota, plné orgány (pľúca, srdce, podžalúdočná žľaza - slezina, tzv. tri ohne).
Energia z kozmu
Podľa čínskej medicíny prúdi v tele, v akupunktúrnych dráhach naväzujúcich na seba, energia označovaná ako čchi. Akonáhle dôjde k nejakému narušeniu jej cirkulácie, objavuje sa porucha zdravia. Teda čchi je podľa orientálnej medicíny nehmotná energia, ktorá je podkladom všetkej hmoty, vyjadruje nedeliteľnosť fyzickej a duševnej stránky, tak ako káže tradičná medicína. Jednota jangu a jinu nie je hranica medzi telom a dušou!
Podľa tejto teórie je vzájomný vplyv všetkých existujúcich prírodných javov, pochodov a zmien. To znamená, že v podstate neexistuje ani jeden prírodný úkaz bez vplyvu
na ľudské telo, ako na najdokonalejší výtvor prírody. Takže sme ovplyvňovaní kozmickými vplyvmi, počasím, klimatickými poruchami, dennou a nočnou dobou a podobne. Typickým prejavom týchto vplyvov sú takzvané orgánové hodiny, podľa ktorých sú v jednotlivých časových hodinových intervaloch jednotlivé orgány tela v maximálnej a minimálnej aktivite. To využíva orientálna medicína podľa toho, či chce daný orgán v jeho funkcii posilniť alebo utlmiť.
Tok energie
Akupunktúra popisuje dráhy, na ktorých sú akupunktúrne body, ktoré sa napichujú špecifickými oceľovými, striebornými alebo zlatými ihlami. V praxi sa používajú najviac ihly oceľové. Ich vpichnutie do akupunktúrnych bodov ovplyvňuje tok energie v tele a teda aj zdravotný stav človeka.
Do veľkej akupunktúry sa radí akupunktúra telová, do malej ušná. Ušná vychádza z toho, že ušnica pripomína tvarom ľudský zárodok a na ňom rozlišuje aj uloženie jednotlivých orgánov, ktoré podľa potreby vhodne napichuje.
Pre mnohých ľudí je možno princíp akupunktúry málo pochopiteľný, ale ak sa metóda vhodne používa, jej účinok je citeľný.
Autor: MUDr. Svatava Žáková