ORAVSKÁ POLHORA. Štátna kúpeľná komisia ministerstva zdravotníctva vyhlásila slanú vodu spod Babej hory za liečivú 22. novembra. Rozhodnutie je právoplatné od 7. januára 2012. Zo zákona musia byť v rozmedzí niekoľkých hektárov okolo vrtu vyhlásené ochranné pásma I. a II. stupňa.
Stihli sa odvolať
Časť majiteľov sa proti rozhodnutia odvolala. Stihli to v zákonnej lehote, do pätnástich dní, počas ktorých bol dokument vyvesený na úradnej tabuli obce.
„Ochranné pásmo zasahuje do našich pozemkov, ktoré chceme v budúcnosti obrábať a zveľaďovať, ide o poľnohospodársku a lesnú pôdu,“ píšu v odôvodnení.
Vlastníci chcú plochu pásma I. stupňa zmenšiť. Hnevá ich aj nečinnosť obecného úradu. „My sme si svoje zákonné povinnosti splnili,“ povedal starosta Peter Horváth. „Rozhodnutie sme vyvesili na verejnej tabuli, aby bolo pre každého dostupné. Pozemky tam obec nemá, viac urobiť nevieme.“
Odvolanie je na Štátnej kúpeľnej komisii. „Komisia bude postupovať v súlade so zákonom,“ povedala Katarína Zollerová, hovorkyňa ministerstva zdravotníctva. „K podrobnostiam, vzhľadom na prebiehajúce správne konanie, sa v tejto chvíli nebudeme vyjadrovať."
Chýba komunikácia
Ľudia sa tiež obávajú, že o svoj majetok časom prídu. A ak nie, že ho nebudú môcť užívať. Doteraz časť lúk kosili, v lesoch ťažili drevo. V stanovenej miere by však pozemky mohli využívať aj potom.
„Aj okolo akvaparku na Liptove sú ochranné pásma a ľudia na poliach sejú, kosia, sadia zemiaky,“ hovorí Horváth. Podľa starostu je problém najmä v tom, že majitelia vrtu a okolitých pozemkov málo komunikujú s ostatnými vlastníkmi. „Vzájomnou komunikáciou by sa možno skôr niekam pohli.“
V prvom ochrannom pásme je zo zákona zakázané robiť skládky odpadov a toxických látok, umiestňovať stavby na poľnohospodársku a chemickú výrobu, vykonávať poľnohospodársku činnosť, chemický posyp komunikácií, vykonávať činnosti, ktoré môžu negatívne ovplyvniť fyzikálne vlastnosti, chemické zloženie alebo zdravotnú bezchybnosť prírodných liečivých alebo minerálnych zdrojov, robiť vrtné, výkopové a trhacie práce, banskú činnosť, ťažiť štrk, zeminu a drevo, ak nejde o ťažbu dreva podľa osobitného predpisu.
V dvojke sú povinnosti miernejšie. Rovnako tam nesmie prebiehať banská činnosť, ťažba, nesmú sa robiť vrty hlbšie ako šesť metrov a vytvárať skládky odpadov a toxických látok.