Historické mesto na severovýchode Anglicka navštívili žiaci a učitelia z malej oravskej dedinky. V minulosti patril York k najväčším vo Veľkej Británii a istý čas bol aj jej hlavným mestom. Čo ich tam zavialo?
BABÍN / YORK. Do Veľkej Británie pozvali Babínčanov partneri z yorkskej Lakeside Primary School. Nešlo len o pracovné stretnutie, školáci aj spoznávali krajinu.
Londýnska atmosféra
Počas týždňového pobytu sme nemohli nenavštíviť hlavné mesto Londýn a prezrieť si turisticky najzaujímavejšie miesta. K takým patrí aj Buckingham Palace, kde sídli kráľovná Alžbeta II., budovy parlamentu so známou vežou Big Ben či Trafalgar Square, kde v súčasnosti odpočítavajú mohutné kamenné hodiny čas do letných olympijských hier.
Nevynechali sme ani múzeá a galérie, medzi nimi Múzeum voskových figurín u Madam Tussaud a Britské múzeum, ale aj známy Tower Bridge. Na Oxford Street sme nasali atmosféru vytvorenú vianočnou výzdobou i množstvom pouličných artistov a zabávačov.
Keďže Londýn má približne sedem miliónov obyvateľov, doprava bez metra by bola nepredstaviteľná. Chvíľku nám trvalo, kým sme sa naučili orientovať v 400-kilometrovej spleti podzemných dráh. Nielen pre športovcov bola životným zážitkom prehliadka Wembley arény. Okrem štadióna pre takmer 120-tisíc divákov, sme nazreli aj do jej šatní, v ktorých sa pohybujú futbalové idoly.
Historický York
Po troch dňoch sme sa na ďalších päť presunuli 300 kilometrov ďalej. Historický York dýcha neopakovateľnou atmosférou stredoveku s typicky tudorovsko-viktoriánskou mestskou architektúrou. Mesto je v každom ročnom období plné turistov z celého sveta. Obdivujú jednu z najväčších a najstarších európskych katedrál, zámocké múzeá a veže či interaktívne múzeum Vikingov.
Prezentácia školy
Hlavnou náplňou pobytu v Yorku bola prezentácia našej krajiny, obce a školy v partnerskej Lakeside Primary School. Niekoľkotýždňová príprava sa oplatila, úspešne sme to v angličtine zvládli vo všetkých 12 triedach školy. Kamaráti z Yorku a ich učitelia a rodičia ochutnali špeciality zo Slovenska, zaujímali sa o našu krajinu, školský systém, tradície a zvyky. Porozprávali sme im najmä o tom, ako trávime voľný čas, aké podujatia organizujeme v škole, ako sa staráme o školu a jej okolie.
Predstavili sme im naše aktivity v rámci projektu Úžasná modrá Európa. Na oplátku nás oni sprevádzali po priestoroch svojej školy a predstavili nám mesto. Spoločne sme sa zúčastnili na tradičnej večernej tancovačke ceilidish s typickými ľudovými tancami severného Anglicka.
Povedali po návrate
Týždeň v cudzom prostredí nás presvedčil, aké dôležité je učiť sa cudzie jazyky a spoznávať rôzne kultúry. Osobné stretnutia nielen s rovesníkmi z anglickej partnerskej školy, ale aj s kamarátmi zo Slovinska a Poľska nás motivujú k zdokonaleniu sa v cudzích jazykoch, k aktívnemu zapojeniu sa do rôznych aktivít ekologického charakteru.
Zlepšili sme sa v komunikácii, dokážeme reagovať v rôznych, aj nečakaných situáciách, uvedomujeme si, že pre porozumenie je dôležitá aj zdvorilosť, spontánnosť a záujem o dianie okolo. Už teraz sa tešíme na ďalšie zaujímavé stretnutia s priateľmi v Slovinsku a s učiteľmi na Sicílii v roku 2012.
Všetky aktivity projektu sú spolufinancované Národnou agentúrou Programu celoživotného vzdelávania. Pracovné stretnutie bolo súčasťou medzinárodného projektu Comenius – Amazing blue Europe, na ktorom spolupracujeme so základnými školami z 13 krajín Európy.
Autor: Žaneta Hrbková