Vodou sa liečilo už v starom Grécku, starej Indii aj v Ríme. Slúžili k tomu špeciálne domy, ktoré ponúkali vedľa rôznych procedúr, ale aj obveselenie, neskôr mohli návštevníci piť víno a relaxovať rôznymi spôsobmi. O liečbe vodou píše v 11. storočí aj známy tadžicko-perský lekár Avicena.
Život bez vody? Nemožné
Človek pije bežnú vodu, minerálnu i vo forme čajov. Používa ju na hygienu. Obľubuje kúpele, do ktorých pridáva vývary z liečivých rastlín, napríklad z prasličky, borovicových vetvičiek a šišiek, zo senného prachu, vynikajúca je morská voda a cvičenie v nej. Nevyhnutná je v saunách, na obklady a ďalšie procedúry. Liečiť môže voda studená, teplá, vo forme ľadu či pary.
Praktické použitie
Sprchovanie - striedaním teplej a studenej vody sa posilňuje imunita.
Horúčka - do studenej vody namočíme plachtu, do nej zabalíme chorého, navrch nabalíme ešte deku, pacienta položíme na igelit do postele, prikryjeme a necháme tak ležať 30 až 45 minút. Tento zábal je účinný aj proti stresu.
Prechladnutie (nádcha, zápal priedušnice a priedušiek, zápal pľúc) – k tomuto kúpeľu stačí vedro s vodou zohriatou približne 40 stupňov Celsia a ponorenie nôh do nej. Teplú vodu dolievame, ale nesmie prekročiť 43 stupňov.
Je dobré, ak si chorý namočí do vedra aj horné končatiny po lakte. Procedúru ukončíme po 10 až 20 minútach, nalejeme na nohy studenú vodu a pacienta uložíme do postele. Tento postup sa neodporúča u ľudí s cievnym ochorením a u diabetikov.
Zápal hrdla, angína - k liečbe sa používa studený zábal krku tzv. Priessnitzov obklad. K nemu použijeme bavlnenú šatku, prekryjeme igelitom, cez ktorý previažeme teplý šál, najlepšie ak ju upevníme zatváracím špendlíkom, aby obklad držal.
Zápal prínosných dutín - táto liečba sa používa aj pri zápale hlasiviek so zachrípnutím. Ale pozor, nesmie sa použiť u detí s tzv. laryngitídou, kedy má dieťa sťažený dych. Vtedy treba vyhľadať lekára, prípadne použiť špeciálnu liečbu.
Do vriacej vody, nad ktorou sa naparujeme, je niekedy dobré dať vhodný aromatický olejček, napríklad eukalyptový alebo mentolový. Tak dochádza k riedeniu hlienov, tie sa ľahšie uvolnia alebo vykašľú.
Opuchy a zábaly kĺbov - používajú sa studené až ľadové obklady, zmierňujú bolesť. Takéto obklady sa prikladajú aj pri podvrtnutí. Obklad nechávame priložený približne pol hodiny.
Sauna – metóda, pri ktorej sa potením vylučujú kožou z tela toxíny. Prináša úľavu pri artrózach a pri strese, pôsobí relaxačne. V saunovej kabínke býva teplota 80 až 90 stupňov Celsia a vlhkosť tri až 20 percent. Pred saunovaním sa treba osprchovať teplou vodou a osušiť.
Pri pobyte v kabínke dochádza k značnému poteniu. Po ňom sa treba osprchovať, najprv teplou a potom chladnou vodou, prípadne na krátky čas ponoriť do chladnej vody v malom bazéne. Saunovanie má trvať hodinu až hodinu a pol. Po poslednom osprchovaní relaxujeme aspoň pol hodiny na lehátku.
Pozor, saunovať by sa nemali ľudia, ktorí majú krčové žily, zápal žíl, ľudia s vysokým krvným tlakom, chorí na srdce, epileptici, ľudia s depresiou, s horúčkou, nízkym krvným tlakom, zápalovým ochorením a malé deti.
Autor: MUDr. Svatava Žáková