ROHÁČE. V oravskej časti Tatier sa dnes kamzíky vyskytujú len v centrálnych Roháčoch, v minulosti sa pár kusov zdržiavalo aj na Sivom vrchu a Osobitej.
Najviac pred polstoročím
Do sčítania sa na našom území zapojilo desať ľudí. Sledovali oravskú časť, z hrebeňa aj liptovskú. Na jar narátali takmer osemdesiat jedincov, pri jesennom sčítaní na našej strane 36 kamzíkov, spolu s ďalšími v poľskej a liptovskej časti 130. Kde sa zdržiavajú častejšie, ovplyvňuje mnoho faktorov.
„Podstatný je trend vývoja populácie,“ povedal Juraj Majerčák, vedúci Ochranného obvodu Zverovka Štátnych lesov Tatranského národného parku (ŠL TANAPu). „Ten je v súčasnosti povzbudivý nielen v Roháčoch, ale v celých Tatrách. Ak sa nič mimoriadne nestane, čoskoro môže počet kamzíkov prekročiť tisícku.“ Najviac ich žilo v Tatrách v 60. rokoch, viac ako tisícsto.
Populácia rastie
Po jesennom sčítavaní žije v Tatrách 929 kamzíkov, z toho na slovenskej strane 705. Vlani ich zaznamenali 841, rok predtým len 631. Lesníci narátali sedemdesiat mláďat na slovenskej a 29 v poľskej časti.
Za vývojom populácie môže byť aj celoročná starostlivosť. „Na doplnenie minerálov vynášame kamzíkom kamennú soľ,“ hovorí Jozef Hybler, zoológ ŠL TANAPu. „Počas tuhých zím ich prikrmujeme sušenou jarabinou. Ročne jej zver spotrebuje okolo 300 kilogramov.“
Kamzík vrchovský tatranský je chráneným živočíchom zapísaným v zozname prioritných druhov národného výz-namu. Jeho spoločenská hodnota je približne päťtisíc eur.
Akciu každoročne organizujú Štátne lesy TANAPu, Správa TANAPu a poľský Tatranský národný park.