TVRDOŠÍN. V júni poslanci krajského parlamentu schválili transformáciu nemocníc Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK). Z príspevkových organizácií sa mala stať akciová do konca roka. Zmena je od minulého týždňa pozastavená.
Zrušená len časť
Liptovská, Dolnooravská, Hornooravská a Kysucká nemocnica, ako aj Oravská poliklinika Námestovo mali do konca roka ako príspevkové organizácie zaniknúť. Ich majetok, záväzky a pohľadávky mala od januára spravovať novovzniknutá nástupnícka rozpočtová organizácia Správa záväzkov a pohľadávok (SZP) v Čadci. Schválili to krajskí poslanci na júnovom zasadnutí. Ani nie po šiestich mesiacoch však tieto dva body navrhla skupina poslancov na čele s Igorom Chomom zrušiť. Návrh u poslancov prešiel.
Z pôvodného uznesenia však zostali zachované časti o zakladaní stanov, o členoch predstavenstva a dozornej rady, o splynutí nemocníc do jednej akciovej spoločnosti, ktorá má spravovať práva a povinnosti vyplývajúce z pracovnoprávnych vzťahov v nemocniciach.
Transformácia je na čas pozastavená. Až dovtedy, kým niekto opäť nenavrhne zrušenie príspevkových organizácií.
Pozmeňujúci návrh neprešiel
Návrh schválili štyridsiati z 53 prítomných poslancov. Trinásti sa hlasovania zdržali. Medzi nimi aj poslanci za Námestovský okres Jozef Straka a Ján Škombár a poslanec za Tvrdošínsky okres Vojtech Koleják.
Vojtech Koleják predkladal na začiatku rokovania pozmeňujúci návrh. Neprešiel o dva hlasy. „Náš klub, ani ja osobne nie je proti rozumnej forme transformácie,“ hovorí Koleják. „Pre zlepšenie hospodárenia v našich nemocniciach, ktorých dlh dosahuje približne 19 miliónov eur a zlepšenia starostlivosti o pacienta, som však podal pozmeňujúci návrh o zrušení celého uznesenia týkajúceho sa transformácie nemocníc na jednu akciovú spoločnosť. Takto utrpí najmä nemocnica v Trstenej.“ Tá ako jediná zo štyroch krajských vykazovala v uplynulých rokoch kladný hospodársky výsledok.
„Schváleným návrhom sa transformácia nezrušila, len pozastavila. Stala sa z nej spiaca akciová spoločnosť, ktorú možno kedykoľvek zobudiť.“
Ohrozený chod nemocníc
Jedným z dôvodov na zrušenie dvoch bodov boli aj výpovede lekárov, ktorých jednou zo štyroch požiadaviek bolo práve zastavenie transformácie nemocníc. Ku koncu septembra podalo výpoveď 144 lekárov zo štyroch nemocníc kraja, do 2. novembra si to rozmysleli len šestnásti. Ostatným uplynie koncom novembra dvojmesačná výpovedná lehota.
„V prípade, že lekári svoje výpovede nestiahnu, hrozí riziko obmedzenia dostupnosti zdravotnej starostlivosti na území ŽSK,“ píše sa v dôvodovej správe návrhu. V oravských nemocniciach sú ohrozené viaceré oddelenia. V Dolnooravskej dali výpovede všetci lekári z oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny (OAIM) a rádiodiagnostického oddelenia (RTG). Nefunkčné budú aj neurologické a ortopedické oddelenie.
V Hornooravskej nemocnici je ohrozené poskytovanie zdravotnej starostlivosti na gynekologicko-pôrodníckom oddelení. Výpoveď dali všetci lekári. Kritická bude situácia na OAIM oddelení, detskom aj internom. V obmedzenej prevádzke bude fungovať psychiatrické a novorodenecké oddelenia.
Navrhovatelia argumentovali aj nespravodlivým prideľovaním financií v porovnaní so štátnymi nemocnicami.