MÚTNE, ORAVSKÉ VESELÉ. Mútňanské domácnosti majú problém s vodou. Rovnako ako v susednom Oravskom Veselom mal byť spôsobený nedostatkom zrážok v uplynulých mesiacoch. Kontrola spoločného vodovodu nakoniec ukázala, že za chýbajúcou vodou v obciach je zlý technický stav potrubia a zariadení.
Mútne muselo zachytiť nové pramene
Viac ako týždeň netečie v Mútnom poriadne voda. Problém má aj Oravské Veselé, starosta obce Ivan Patron v snahe zabezpečiť obyvateľom dostatok vody pustil začiatkom októbra do kohútikov vodu z horského potoka. Cez médiá za to zožal vlnu kritiky. Napriek tomu, že nešlo o oficiálny zdroj pitnej vody, hygienici nenašli v odobratých vzorkách zdraviu škodlivé mikroorganizmy.
Nedostatok vody v spoločnom vodovode obcí prinútilo mútňanskú samosprávu zachytiť tri nové pramene v lokalite Randová. Zaväzovala ju k tomu aj zmluva s Oravským Veselým. Hovorí sa v nej, že ak potrubím bude prechádzať menej ako desať litrov vody za sekundu, Mútne sa bude musieť napojiť na vlastný prameň.
Chcú sa pripojiť, potrebujú súhlas
Na vybudovaní spoločného vodovodu sa samosprávy dohodli v osemdesiatych rokoch minulého storočia. Spravuje ho Oravské Veselé, časť prívodného potrubia pre Mútne Oravská vodárenská spoločnosť (OVS). Vodovod má štyri prerušovacie komory, prvá, najbližšia k prameňu, patrí Oravskému Veselému. Zvyšné tri majú obce majetkovo rozdelené napoly.
Mútne sa potrebuje po zachytení nových prameňov napojiť na najbližšiu, prvú prerušovaciu komoru. Má o tom rozhodnúť oravskoveselské zastupiteľstvo. „Ak nedostaneme súhlas, budeme musieť potiahnuť potrubie ku druhej prerušovacej komore, náklady nám porastú,“ hovorí mútňanský starosta Marián Murín. Na záchyt prameňov odišlo z obecnej kasy viac ako štyristotisíc eur.
Chyba je inde, nový záchyt nepotrebovali
Výdatnosť doterajšieho prameňa by podľa Murína stačila s rezervou pokryť potreby obidvoch obcí. Prišiel na to spolu s poslancami Oravského Veselého po minulotýždňovej obhliadke vodovodu. Zistili, že príčinou nedostatku vody nie je dlhodobé sucho, ale zlý technický stav na potrubí a vodovodných zariadeniach. „Na prameni je výdatnosť vody desať sekundových litrov, v poslednej prerušovacej komore sú už len tri,“ povedal Murín. Na zhruba 1500 metroch, na ktorých ležia štyri prerušovacie komory, sa stráca približne sedem litrov za sekundu.
Starať sa má vlastník
O prevádzku vodovodu a jeho technický stav sa má starať Jozef Kinier, poverila ho tým obec Oravské Veselé. K zisteným nedostatkom sa nechcel vyjadriť, odporučil nás na budúci týždeň. Podľa zákona o verejných vodovodoch je vlastník vodovodu povinný zabezpečiť nepretržitú dodávku pitnej vody, inak porušuje zákon.
Riaditeľ OVS Milan Ďaďo hovorí, že o vodovod sa treba neustále starať. „Vyhľadávať poruchy a odstraňovať ich. Ak tým obec poverila nejakú osobu, musí ju prinútiť, aby si plnila povinnosti.“
Do Randovej napokon poslala stroje obec Mútne, pracujú na odstránení porúch. „Inak by sa mohlo stať, že do Mútneho by museli celú zimu voziť vodu cisterny,“ povedal Murín.