NIŽNÁ. Skupina študentov zo Spojenej školy si najskôr prevzala ocenenie National winner v európskej súťaži U4energy v Bulharsku. Nestihli sa dotešiť z prvej ceny a prišla druhá. Spolu s ďalšími 33 školami z rôznych kútov sveta sa stali súčasťou celosvetovej ekologickej organizácie – Svetového fondu na ochranu prírody (World Wildlife Fund - WWF).
Ocenenie zo Sofie
U4energy je prvá celoeurópska súťaž venovaná vzdelávaniu o energii. Organizuje ju Európska komisia. Oravských ekológov zaujala okamžite. Zvolili si tému – obnoviteľné zdroje energie. Vybrali si fotovoltaický systém. Výskum aplikovali na svoju školu aj dedinu. „V prezentácii sme ukázali celoročné environmentálne aktivity,“ hovorí Beáta Ľubová, triedna učiteľka III.BC a vedúca ekologického krúžku.
Najvyššie ocenenie Oravčania nečakali. Do bulharskej Sofie si ho odletel prevziať študent Ľubomír Pikna a učiteľka Zuzana Ficeková. Dvojica mala s ostatnými odmenenými pripravený bohatý program. Prezreli si historické centrum mesta, vystúpenie balkánskych tanečníc, užili si komfort luxusného hotela. Hoci sa zo Sofie vrátili len nedávno, už teraz skupina premýšľa, s čím sa do súťaže zapojí tento rok.
Najlepší na svete
Európske školy pre živú planétu. Taký názov niesla súťaž, ktorú vyhlásila organizácia WWF. Hľadala nových členov z celého sveta. Podmienka – výstižne spracovaný motivačný list. „Cieľom bolo presvedčiť, že problémy súčasného sveta, problémy z oblasti narušenia krehkej rovnováhy ekosystémov, sú pre nás dôležité,“ povedala Ľubová. Zapojilo sa 177 škôl. Odborná komisia vybrala tridsaťtri z nich. Okrem iných aj nižnianskych študentov.
Najbližších desať mesiacov sa mladí ekológovia zúčastnia viacerých odborných konferencií. Zrealizovať majú niekoľko ekologických úloh. Okrem iných si môžu vybrať jednu z tém na celoročný projekt – Ekologická stopa – globálne vplyvy konzumného spôsobu života, Dunaj – európske záchranné lano, Aktívne občianstvo – mobilizácia a motivácia ostatných.
Nadchol ho Greenpeace
Peter Ľuba s učiteľkou Janou Krúpovou majú za sebou prvú ekologickú akadémiu v rakúskom Illmitzi poriadanú WWF. „Celý týždeň sme pracovali na ekologických úlohách,“ hovorí Peter. „Stavali sme protipovodňové hrádze, sadili zeleň, trávili sme hodiny v národnom parku, do ktorého sme chodili výlučne bicyk-lami. Zážitkom boli pre mňa rozhovory s členmi Greenpeace, ktorí žijú väčšinu roka na oceáne.“
Súťaž vyvrcholí koncom školského roka. V máji odborná porota vyhodnotí jednotlivé projekty a vyberie najlepšie.