Klasická medicína vychádza z poznatkov a dlhodobých skúseností liečenia, neustále sa vyvíjala, jej základ je vo vedeckých postupoch a dôkazoch. Vyžaduje si medicínske vzdelanie. Jej úroveň v dnešnej dobe je, dalo by sa povedať, na zázračnej úrovni.
V ostatných desaťročiach sa hovorí aj o alternatívnej medicíne, neklasickej, komplementárnej, nekonvenčnej. Na rozdiel od klasickej si nevyžaduje medicínske vzdelanie.
Medicína má pomáhať
Ktorá medicína je správna? Klasická či alternatívna? Správna je tá, ktorá ľuďom pomáha a, pokiaľ možno, nepoškodzuje. Nemôžeme ich stavať proti sebe. Sú choroby, u ktorých je jasné, ako ich budeme liečiť. Napríklad, nikto nebude liečiť alternatívnou medicínou prasknutý žalúdočný vred.
Na druhej strane sú choroby, pre ktoré je vhodnejšie využiť alternatívne postupy liečby. Tie sú síce spravidla zdĺhavejšie, ale prinášajú tiež dobré ovocie. Ibaže, že často si vyžadujú aktívnu spoluúčasť pacienta, na čom klasická medicína až tak veľmi netrvá a na čo si pacienti radi privykli, lebo je to pohodlnejšie.
Neviem koľkí pacienti klasickej medicíny chodia dva- až trikrát na rehabilitáciu a ešte cvičia aj doma. Ak niekto pozerá hokej a pritom máva poloochrnutou rukou, tak sa pravdepodobne k veľkému úspechu nedopracuje.
Tak to nefunguje. Rovnako sa nedopracuje k úspechu človek, ktorý užíva tabletky na schudnutie a nezmení stravovacie návyky a nie je ochotný športovať. Riskantné je užívať tabletky na chudnutie pri zníženej činnosti štítnej žľazy. A, povedzte, kto sa dá pred tým vyšetriť?
Spoločné disciplíny
Niektoré liečebné disciplíny má klasická aj alternatívna medicína rovnaké, napríklad liečbu liečivými bylinami, vodou, masáže a iné. Mnohé z nich sa na lekárskych fakultách nevyučujú, niektoré sa uznávajú.
Teda, správne by bolo, ak by sa pacient liečil celostnou medicínou, teda v spolupráci s oboma medicínami. Aby jedna v druhej nevidela konkurenciu, aby sa navzájom nepodceňovali, ale dopĺňali, a aby sa využívali tie najúčinnejšie postupy v prospech zdravia pacienta.
To si ale vyžaduje získať pacienta pre spoluprácu. Treba ho presvedčiť, že aj on musí niečo pre zdravie urobiť, aby pochopil, že liečba nespočíva len v podávaní liekov.
Niektorí denne užívajú neuveriteľné množstvo tabletiek, hoci by nemuseli, keby medicíny spolupracovali a keby ľudia uverili, že každý z nás je sám sebe do istej miery lekárom, ale aj hrobárom.
Autor: MUDr. Svatava Žáková