NÁMESTOVO. Rodáci sa pravidelne stretávajú koncom augusta. Preplavia sa na ostrov uprostred priehrady, kde sa okrem budovy kostola s kalváriou zachovala aj časť cintorína.
"Dôvod je jednoduchý, na prelome októbra a novembra už nepremávajú vyhliadkové lode a nemali by sme sa sem ako dostať," uviedol richtár spolku Slaničanov Jozef Pindiak. "Preto využívame príležitosť nášho tradičného letného stretnutia, aby sme sa si i zaspomínali na našich prarodičov."
Tohto roku sa stretli už 18. raz. Cestu na malebný Slanický ostrov umenia v správe Oravskej galérie neváhali merať takmer tri stovky ľudí zo všetkých kútov Slovenska i zo zahraničia. "Všetci sme si opäť doslova vychutnávali každý krok po kúsku rodnej zeme na miestach, ktoré boli a zostanú pre Slaničanov posvätné," skonštatoval Pindiak.
"Slávnostná omša v našom kostole je tak vždy už koncom augusta zároveň zádušnou za zosnulých, ktorí v jeho blízkom okolí naveky spočívajú," dodal s tým, že obec Slanica existovala približne štyri storočia. Najväčší rozmach dosiahla v období plátenníctva a najvýznamnejším rodákom bol kodifikátor prvej spisovnej slovenčiny Anton Bernolák.