TRSTENÁ. „Mám rád autá, raz si kúpim vlastné, pôjdem na dopravnú školu, niekedy si možno založím vlastnú firmu,“ napísal Lukáš Franček v slohovej úlohe na tému Čo je pre mňa v živote najdôležitejšie. „Aj veľký dom by som chcel, lebo teraz bývame v bytovke. Na to však treba veľa peňazí, ktoré si musím zarobiť. No na to musím byť zdravý. A preto je pre mňa najdôležitejšie zdravie, lebo to si človek nemôže kúpiť.“
Vtedy netušil, čo ho postihne, aký ťažký boj bude musieť podstúpiť. O sny a túžby ho obrala vážna choroba. Druhú ranu pod pás dostal 13-ročný chlapec a jeho rodičia od štátu.
Upadol do bdelej kómy
Lukáš bol veselý, hravý chlapec. Výborne sa učil, mal rád futbal, florbal, bol za každú srandu. Až do apríla tohto roku. Po chrípke začal byť ospalý, nesústredil sa doma, ani v škole. Spustil sa kolotoč vyšetrení. CT potvrdilo to, čo si nikto nechcel pripustiť – nádor na mozgu.
Prvá operácia dopadla dobre. Lukáš telefonoval so spolužiakmi a s triednou učiteľkou. „Bol veselý, odhodlaný bojovať a boj vyhrať,“ hovorí jeho triedna Daniela Putšková.
Po druhej operácii začiatkom mája sa však všetko zmenilo. Lukáša lekári týždeň držali v umelom spánku. Ani odborníci nevedeli povedať, čo sa stalo, kde sa stala chyba. Po siedmich dňoch ho odpojili od prístrojov. „Mysleli si, že poškodili zrak. No jedine oči mal v poriadku. Zostal paralyzovaný, nerozpráva.“
Ťažko bolo Lukášovým spolužiakom, triednej učiteľke aj Lukášovej mame Márii.
Lukáš upadol do bdelej kómy. Okolie vníma, no nedokáže reagovať. V lete sa dostal do rehabilitačného zariadenia v Kováčovej. Na necelý mesiac. „Po operácii sa vôbec nehýbal. Komunikoval len očami, vydával jediný neidentifikovateľný zvuk. V zariadení za ním chodil logopéd, rôzni terapeuti, cvičil vo vode aj Vojtovou metódou. Začal hýbať ľavou rukou, dnes ňou dokáže zamávať, ohnúť v lakti, zodvihnúť prst, jemne stisnúť ruku druhému,“ hovorí učiteľka. Hoci bolo vidieť prvé pokroky, museli si ho rodičia odviezť domov. Poisťovňa prepláca len 28 dní rehabilitácií ročne. Na viac vraj nikto nemá nárok.
Spolužiaci: Chceme ho späť
V kúpeľoch mohol zostať aj dlhšie. Liečbu však musela financovať rodina. Dostala sa do neriešiteľnej situácie. Otec Viliam odišiel z práce. Lukáš si vyžaduje 24-hodinovú opateru. Okrem neho majú Frančekovci ďalšie dve deti – 11-ročného chlapca a 10-mesačné dievčatko. Žijú len z materského príspevku. Kováčovú si dovoliť nemôžu. „Bola som zhrozená, keď som sa to dozvedela,“ hovorí Putšková. „Oslovila som rodičov mojich žiakov. Urobili sme zbierku. Na jeden mesiac však Lukáš potrebuje 2040 eur. Stále to bolo málo.“
V triede začiatkom školského roka skrsla myšlienka – urobíme pre Lukyho benefičný koncert. „Pred operáciou sme mysleli, že bude všetko ako kedysi,“ hovoria spolužiaci, dnes ôsmaci z trstenskej základnej školy. Lukáš im chýba. „Je to bojovník, držíme mu palce.“
V duchu hesla: Vráťme Lukášovi to, čo mu iní vzali, zorganizovali žiaci pod vedením učiteliek Putškovej a Paľovej uplynulú stredu podvečer benefičný koncert. Vystúpili na ňom trstenskí karatisti, folkloristi z Oravanu, hudobná skupina Sold Out. Všetci bez nároku na honorár. Sálu kultúrneho domu zaplnili stovky návštevníkov. Nielen z Trstenej, ale aj okolitých obcí. Za jeden deň sa im podarilo vyzbierať 9700 eur, vďaka ktorým sa Lukáš bude môcť minimálne ďalšie štyri mesiace rehabilitovať. Na prvú liečbu by mal nastúpiť už 2. novembra.
Musí cvičiť
Lukášova liečba je behom na dlhé trate. Pokroky sú veľmi malé, no nezanedbateľné. Zvládnuť ťažkú situáciu pomáhajú Frančekovcom mnohí. Rodina, priatelia, známi, po koncerte už aj neznámi ľudia. „Pre mamu je to tá najhoršia vec, keď sa jej dieťaťu stane niečo také,“ hovorí Mária Frančeková. „Keď sa človek poreže, rana sa časom zahojí. No toto zostane navždy. Nikto nám nepovedal, ako to bude ďalej. Veríme však, že Lukáškov stav sa bude zlepšovať. A k tomu mu, snáď, pomôže aj tento nádherný koncert.“
Teraz musí Lukáš hlavne cvičiť. Či už v kúpeľoch alebo doma. Stále musí byť v pohybe, aby mu svalstvo opäť neochablo. Aj preto sa rodičia obrátili na rôzne nadácie. Potrebovali by pre syna motomet, špeciálny prístroj na cvičenie nôh aj rúk.